Rok 2014 czasem wzmożonej walki z reklamową samowolą

22.01.2015

W 2009 r. poznański nadzór budowlany przystąpił do systemowej walki z nielegalnymi nośnikami reklam.

W latach 2009-2013 skontrolowaliśmy legalność 303 nośników reklam. Spośród tych trochę ponad trzystu skontrolowanych nośników – 259 okazało się samowolami budowlanymi. Reklamowe samowole stanowiły zatem 85% wszystkich, skontrolowanych w ciągu pięciu lat nośników reklam.

W 2014 r. zintensyfikowaliśmy kontrole zarówno budowli (tak kwalifikowane są nośniki reklam wolno stojących), jak i urządzeń (takimi są przede wszystkim nośniki montowane lub instalowane na istniejących obiektach).

Wzmożona w ubiegłym roku aktywność kontrolna w tym zakresie była przede wszystkim efektem współpracy nadzoru budowlanego ze stowarzyszeniem Ulepsz Poznań, które bardzo często wnioskowało do nas, i wnioskuje nadal, o sprawdzenie legalności konkretnych reklam.

W 2014 r. sprawdziliśmy legalność 106 budowli i urządzeń reklamowych. 92 nośniki okazały się samowolami budowlanym. To 87% wszystkich skontrolowanych w tym roku reklamowych nośników. Największa kontrola legalności reklamowych nośników dotyczyła reklam umieszczonych na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Wyniki tej kontroli okazały się jednoznacznie negatywne. Spośród 17 nośników reklam eksponowanych na zewnątrz targów, jedynie w odniesieniu do 2 nośników zarządca MTP dokonał wymaganego prawem zgłoszenia w Wydziale Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Poznania. Wśród 15 nielegalnych nośników – 13 było nośnikami wolno stojącymi (budowlami), a 2 – urządzeniami zamontowanymi na elewacjach obiektów należących do MTP.

W ubiegłym roku najbardziej spektakularne (z wielu różnych powodów szeroko komentowane przez media) postępowania prowadzone przez nadzór budowlany w sprawach reklamowych samowoli dotyczyły nośników reklam umieszczonych na obiektach Akademickiego Związku Sportowego przy ulicy Przepadek oraz ogromnego, wolno stojącego nośnika, wybudowanego na nieruchomości należącej do PKP, w sąsiedztwie Poznań City Center.

Każde postępowanie wyjaśniające zakończone potwierdzeniem samowoli budowlanej skutkuje wszczęciem przez nadzór budowlany postępowania administracyjnego. W większości przypadków postępowania takie kończą się decyzją nakazującą rozbiórkę nielegalnie wykonanej budowli lub urządzenia.

W 2014 r. doprowadziliśmy do rozbiórki 26 nielegalnych nośników reklam. Łącznie, w latach 2009-2014, doprowadziliśmy do usunięcia z przestrzeni publicznej 151 reklamowych samowoli budowlanych. Aktualnie prowadzimy kilkadziesiąt postępowań administracyjnych i kilkanaście egzekucyjnych w sprawach dotyczących usunięcia tego rodzaju samowoli. Ponieważ problem nielegalnych reklam związany jest nie tylko z zapewnieniem porządku prawnego, ale także ładu przestrzennego, dlatego w bieżącym roku i w kolejnych latach poznański nadzór budowlany będzie kontynuował walkę z reklamową samowolą.

 

Paweł Łukaszewski

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla Miasta Poznania

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in