Rekonstrukcja po trzęsieniu ziemi w Abruzji

12.03.2010

Dla obszarów dotkniętych trzęsieniem ziemi w L’Aquila we Włoszech wykorzystano innowacyjne i przyjazne środowisku, antysejsmiczne rozwiązanie budowlane autorstwa CogEsi z użyciem DuPont™ Tyvek®.

Po katastrofalnym trzęsieniu ziemi w Abruzji, które miało miejsce 6 kwietnia 2009 roku, stowarzyszenie „CogEsi” zakończyło budowę budynków w ramach projektu o nazwie C.A.S.E. („Complex Anti-seismic Sustainable Ecocompatible”). „CogEsi” zbudowało w rekordowym czasie siedem bloków (każdy z 25. mieszkaniami), zgodnie z najnowszymi przepisami ochrony środowiska i antysejsmicznymi. Zostały one wybudowane dla rodzin, których domy zostały uznane przez lokalne władze rządowe za nienadające się do mieszkania po wydarzeniach kwietniowych. Pierwsze bloki zostały oddane pod koniec września 2009 roku. Budynki podlegają prowincji L’Aquila.
„CogEsi” jest stowarzyszeniem firm, które powstało w celu realizacji tego specyficznego projektu przez włoskie konsorcjum budowlane „Consorzio esi”, specjalizujące się w innowacyjnych i przyjaznych środowisku rozwiązaniach budowlanych (www.consorzioesi.com) oraz przez renomowaną, z wieloletnim doświadczeniem firmę budowlaną „Co.Ge. Costruzioni Generali” (www.cogespa.it).
 
Wstrząsoodporny, przyjazny środowisku naturalnemu blok zbudowany przez CogEsi w L’Aquila, Włochy (fot.: Luciana Canu)
 
Projekt C.A.S.E., opracowany przez stowarzyszenie CogEsi, adoptuje technologie „suchej budowy modułowej” zaprojektowanej przez firmę „CeP Consulenza e Progetti” (członek Consorzio esi). Technologia ta zapewnia zachowanie najwyższych standardów antysejsmicznych oraz ekologicznych, krótki okres budowy oraz znaczące oszczędności energii i wysoki komfort mieszkań.
Technologia „suchej budowy modułowej” pozwala na montaż na podporze wykonanej ze stali, drewna lub prefabrykowanej konstrukcji różnych warstw elementów bio-trwałych na zewnętrznych ścianach budynku. Na takiej podporze, ułożone warstwowo, mocowane są kolejne elementy. Domy, które zostały zbudowane w rekordowym czasie (krótszym niż trzy miesiące), spełniają wysokie standardy jakościowe i mają najwyższą klasę oszczędności energetycznej. Było to możliwe dzięki systemowi konstrukcyjnemu, opartemu na zaawansowanym rozwiązaniom technologicznym.
„CogEsi” wygrało europejski przetarg na realizację tego projektu, a przodujące na rynku firmy zapewniały zaopatrzenie w materiały z najwyższej półki.
Firma „Celenit” (z siedzibą w okolicach Padwy, Włochy, członek „Consorzio esi”) opracowała rozwiązanie izolacyjne dla obudowy budynku, stworzone z paneli (na dachy i ściany). Panele te zostały wykonane z naturalnych materiałów „eko-kompatybilnych” oraz z DuPont™ Tyvek® Enercor® – metalizowanej i oddychającej membrany. Wydział fizyki uniwersytetu w Padwie dał certyfikat wartości izolacyjności paneli oferowanych przez Celenit a zrobionych z naturalnych i zgodnych z ekologią materiałów izolujących wraz z membraną DuPont™ Tyvek® Enercor®.
 

DuPont™ Tyvek® Enercor® dla ochrony antysejsmicznego ścian bloku, przyjaznemu środowisku zbudowanego przez CogEsi w L’Aquila, Włochy (fot.: Luciana Canu)

DuPont™ Tyvek® Enercor® jest metalizowaną, oddychającą membraną mającą certyfikat CE. Dzięki niskiej emisyjności, membrana ta odpiera ciepło promieniowania latem i jednocześnie pomniejsza straty ciepła w zimie. Zapewnia możliwość oddychania zewnętrznych elementów budynku oraz wysoką dyspersję wilgotności. Znacząco przyczynia się do podniesienia wydajności energetycznej i komfortu mieszkania.
Naturalne i przyjazne środowisku izolacyjne materiały firmy Celenit uzyskały certyfikaty ANAB (Włoski Związek Narodowy Bioekologicznej Architektury), IBO (Österreichisches Institut für Baubiologie – Wiedeń), IBN (Institut für Baubiologie Neubeuern – Niemcy).
DuPont™ Tyvek® Enercor® jest łatwy do zainstalowania na dachach i ścianach i dobrze się łączy z innymi materiałami używanymi do „suchej budowy modułowej”. Chroni on budynek przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i podnosi poziom komfortu wnętrz. Co za tym idzie, redukuje potrzebę nadmiernego ogrzewania w zimie i klimatyzacji w letnich miesiącach roku.
Aby zoptymalizować zarządzanie wilgocią, kontrolna warstwa DuPont™ Tyvek® VCL (Vapour Contol Layer, membrana kontrolująca przepływ powietrza i pary wodnej z wnętrza pomieszczeń) została zamontowana w niektórych obszarach konstrukcji paneli na dachu. W połączeniu z DuPont™ Tyvek® Enercor® zapobiegają procesom kondensacji.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in