Prace badawcze pod przyszłą drogę S8…

18.11.2008

…na odcinku Wrocław – Syców  rozpoczyna firma AKME. Badany obszar swoim zasięgiem obejmie blisko 50 ha.

Archeolodzy z firmy budowlano – archeologicznej AKME w konsorcjum z Muzeum Archeologiczno – Historycznym w Głogowie i Ośrodkiem Naukowo – Konserwatorskim PKZ z Poznania będą prowadzić badania na głębokości do 2,5 m. W sumie ich prace obejmą cztery stanowiska o powierzchni od 0,4 do ponad 4 ha w miejscowościach Łozina, Ramiszów i Pasikurowice. Prace potrwają do połowy 2009 r. Droga ekspresowa S8 połączy Wrocław i Budzisko na granicy z Litwą. W sumie przebiegać będzie przez cztery aglomeracje: wrocławską, łódzką, warszawską i białostocką.
Nowy kontrakt AKME ma znaczenie nie tylko biznesowe, ale przede wszystkim archeologiczne, ponieważ w czasie prac archeolodzy spodziewają się ciekawych odkryć. Badania mają pomóc m.in. w ustaleniu położenia dawnego cmentarza, na którego ślady trafiali mieszkańcy tych terenów jeszcze przed drugą wojną światową. – Z wstępnych badań geologicznych przeprowadzonych na tym terenie wynika, że znajdują się tutaj ślady osad kultur łużyckiej, przeworskiej, wczesnośredniowiecznej oraz pochodzącej z późnego średniowiecza z okresu neolitu kultury Amfor Kulistych. Teraz mamy szansę dowiedzieć się nowych rzeczy  – mówi dr Aleksander Limisiewicz, archeolog i prezes firmy AKME.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.