Pawia 18 – oryginalny budynek wielorodzinny

08.03.2022

Pawia 18 to kameralny budynek znajdujący się we Wrocławiu, który otrzymał nagrodę w konkursie Fasada Roku 2021.

 

Pawia 18

 

Budynek Pawia 18 powstał we Wrocławiu, na osiedlu Wojszyce. Sąsiaduje on bezpośrednio z zabudową wielorodzinną, płynnie przechodzącą w domy jednorodzinne. Właśnie owe zróżnicowane pod względem formy architektonicznej pobliskiej zabudowy oraz zapisy planistyczne stały się punktem wyjścia dla pomysłu na bryłę oraz wygląd elewacji budynku. Poprzez zastosowanie przemyślanych zabiegów na elewacji i dopracowany detal udało się osiągnąć efekt współistnienia mniejszych gabarytowo kamieniczek.

– Projektując elewacje dla zwartej bryły Pawia 18 zależało nam, aby wizualnie podzielić ją na mniejsze odcinki. Udało nam się to osiągnąć poprzez zastosowanie różnych struktur na elewacji. Dzięki takim środkom wyrazu budynek optycznie dopasowuje się do mniejszej skali zabudowy. Zróżnicowana struktura płaszczyzn elewacji, odbijające się promienie słońca na różnych materiałach, wizualnie rozbijają zwartą bryłę budynku, nadając mu kameralny, małomiasteczkowy styl – mówi arch. Piotr Zarzycki z Wytwórni Pracowni Projektowej odpowiedzialnej za projekt budynku.

 

Pawia 18

 

W projekcie zastosowano trzy materiały na fasadzie, które wzajemnie przeplatają się ze sobą, rozdrabniając elewację i podkreślając poszczególne segmenty. Pierwszym z nich jest cegła klinkierowa ręcznie formowana w kolorze grafitowym. Drugim – tynk modelowy Baumit CreativTop oddający strukturę drewna. Nie zdecydowano się bowiem na prawdziwe drewno ze względów praktycznych – budynki wielorodzinne muszą być bezobsługowe w użytkowaniu, a materiał ten wymaga okresowej konserwacji. Trzecim zastosowany materiałem na elewacji był gładki tynk.

Umiejętne połączenie zastosowanych struktur na fasadzie, prowadzące do uzyskania przytulnego, romantycznego klimatu miniosiedla doceniło jury ogólnopolskiego konkursu architektonicznego Fasada Roku 2021, w którym budynek Pawia 18 otrzymał nagrodę główną w kategorii „budynek wielorodzinny nowy”. Zwyciężając na poziomie krajowym, wrocławski projekt zakwalifikował się do międzynarodowej odsłony zmagań w ramach Baumit Life Challenge 2022.

 

Zdjęcia: Baumit

 

Czytaj też:

Sienkiewicza Residence – nowa inwestycja we Wrocławiu

Liviny – nowe osiedle we Wrocławiu

Nowy Grabiszyn we Wrocławiu z IV i V etapem

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in