Od pożyczonej betoniarki do warszawskiej giełdy

10.09.2010

Na początku września Unibep SA uroczyście świętował jubileusz 60-lecia istnienia.

Zaczęło się od frezarki, heblarki i betoniarki, pożyczonej od księdza z Hajnówki – wspomina Jan Mikołuszko, prezes Unibep SA. Dziś, po 60 latach, kierowana przez niego firma z Bielska Podlaskiego jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się polskich grup budowlanych, notowanych na warszawskiej giełdzie. Z okazji tego zaszczytnego jubileuszu 3 września odbyła się uroczysta gala w gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiego Centrum Sztuki przy ul. Kalinowskiego w Białymstoku.

Gala jubileuszowa odbywała się… na budowie opery. I to jakiej budowie? Ani teren na zewnątrz, ani obiekt w środku nie zdradzał, że jest to plac budowy. Wszystko było wysprzątane i przygotowane, słowem zapięte na ostatni guzik. Tym samym białostocka Opera z tej okazji przeżyła swoją światową prapremierę. Zaś wszyscy goście Unibepu mogli poczuć się szczególnie wyróżnieni uczestnicząc w tym niemal historycznym wydarzeniu.

 

 

Otwarcie Gali zaplanowano w amfiteatrze letnim, funkcjonującym przy Operze. Na szczęście pogoda dopisała i nie sypnęła deszczem. Jednak ciepło nie było, pod gołym niebem odbyło się tylko krótkie powitanie gości i oficjalne wystąpienia, zaś zaplanowany w amfiteatrze koncert został przeniesiony do foyer Opery.

I tak na wstępie historię spółki przypomniał zebranym krótki film, w który wplecione zostały prezentacje najważniejszych inwestycji Unibepu oraz segmenty jego działania. Za ekrany posłużyły świeżutkie mury gmachu Opery.

Unibep wywodzi się z lat 50., kiedy to ówczesny minister budownictwa powołał do życia Budowlane Przedsiębiorstwo Powiatowe w Bielsku Podlaskim. Po pół wieku funkcjonowania, po transformacjach własnościowych w 2002 r., udziały firmy kupili jej obecni właściciele, przystępując tym samym do jej restrukturyzacji oraz budowania konkurencyjnej pozycji rynkowej. Dziś Unibep działa w pięciu sektorach: jako realizator budownictwa kubaturowego w Polsce i za granicami, budownictwa mieszkaniowego, producent domów modułowych oraz – bardzo przydatnym obecnie segmencie – w budownictwie drogowym. W Unibepie pracuje 709 osób, z czego aż 107 to inżynierowie pełniący samodzielne funkcje techniczne w budownictwie. Z najważniejszych ostatnio zrealizowanych inwestycji Unibepu wymienić można: białostocką Alfę, suwalski aqua park, dojrzewalnia serów Mlekovity w Wysokiem Mazowieckiem, Hotel Radison w Kaliningradzie, osiedla mieszkaniowe i apartamenty w Warszawie.

Po wystąpieniach gości rozpoczął się uroczysty koncert jubileuszowy pięknym polonezem Wojciecha Kilara z filmu „Pan Tadeusz” zagranym przez Orkiestrę Opery i Filharmonii pod batutą Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego. Następnie wspólnie z orkiestrą wiązankę przebojów Jana Kiepury zaśpiewali trzej tenorzy: Adam Zdunikowski, Paweł Skauba i Dariusz Stachura. Wirtuozerski popis talentów pomieszany z humorystycznym zachowaniem artystów bardzo spodobał się publiczności. „Walcem Barbary” – tematem z „Nocy i dni” Waldemara Kazaneckiego do słów Agnieszki Osieckiej rozpoczęła swój koncert gwiazda wieczoru – Ewelina Flinta.

Przed gmachem Opery czekała niespodzianka wizualna – widowisko artystyczne z dziedziny techniki laserowej.

 

Barbara Klem

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in