Ochrona jakości i zasobów wód – XII Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Techniczna

02.10.2009

W obecnym stuleciu problem braku wody będzie jednym z najważniejszych. Deficyt wody odczuwa się na obszarze ok. 1/3 Polski. Tak więc tematyka konferencji dotyczyła problemów bardzo ważnych dla współczesnej gospodarki.

 

Wszystkie przedstawione na wrześniowej konferencji w Krynicy referaty były bardzo ciekawe. W dwudniowych obradach uczestniczyli przedstawiciele wyższych uczelni, PAN, regionalnych zarządów gospodarki wodnej, miejskich przedsiębiorstw wodociągów i kanalizacji, biur projektów, firm budowlanych. Referaty dały pewien obraz problemów istotnych dla zapewnienia dobrej wody w odpowiedniej ilości. Prezentowane były m.in.:

– Działania na rzecz realizacji Ramowej Dyrektywy Wodnej z 23 października 2000 r., zobowiązującej państwa UE do niepogarszania stanu wód, osiągnięcia ich dobrego stanu, ochrony i poprawy wód obszarów chronionych oraz eliminowania zrzutu substancji priorytetowych do środowiska wodnego. Dr Rafał Kokoszka omówił opracowany już projekt Programu wodno-środowiskowego kraju (zob.: www.kzgw.gov.pl).
– Gospodarka wodna na obszarach Natura 2000. Przedstawiając ją Ryszard Babiarz przypomniał o takich zamierzeniach, jak np. unikanie przegradzania cieków, zaniechanie przemysłowej eksploatacji rumowisk, nowoczesne programy ochrony przeciwpowodziowej, przy czym decyduje nie lokalizacja danej inwestycji na obszarze chronionym, ale jej wpływ na ten obszar.
– Niektóre czynniki obniżające jakość i ilość wód, np. marnotrawstwo wody w wodociągach (dr Tomasz Bergel wnioskował, że o wielkości strat decyduje głównie awaryjność sieci determinowana korozją stalowych przewodów), występowanie farmaceutyków w środowisku wodnym (trafiają one do wód powierzchniowych, np. z oczyszczonymi ściekami), nieszczelne szamba.
– Problemy wodne Małopolski, np. sprawa nadmiaru substancji pokarmowych (eutrofizacji) w zbiornikach zaporowych górnej Wisły, ochrona wód ujmowanych przez MPWiK w Krakowie, rozbudowa i modernizacja kanalizacji w Nowym Sączu.
– Różnorodne aspekty uszkodzeń i awarii sieci wodociągowych i kanalizacyjnych.
– Przy okazji dyskusji dotykano wielu spraw bardzo praktycznych, jak np. wybór i legalizacja wodomierzy.
 
 
Na konferencji obecni byli m.in. przewodniczący jej Rady Programowej prof. Jan Pawełek z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, dr Mariusz Olko, prezes Oddziału Krakowskiego PZITS, doc. Grażyna Mazurkiewicz-Boroń z Instytutu Ochrony Przyrody PAN, dr Jerzy Grela − dyrektor RZGW w Krakowie, dr Jacek Sanecki z MPWiK w Krakowie.
Konferencje dotyczące ochrony i racjonalnego korzystania z wody są organizowane od 1973 r. przez Krakowski Oddział Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych. Współorganizatorem tegorocznej była m.in. Małopolska OIIB, a nasz miesięcznik objął konferencję patronatem medialnym. Komitetowi Organizacyjnemu przewodniczyła mgr inż. Krystyna Korniak-Figa. Referaty zostały opublikowane w miesięczniku „Gaz, Woda i Technika Sanitarna” nr 9/2009.
 
 
W roku jubileuszu 90-lecia PZITS takie spotkanie specjalistów zajmujących się tematyką wodną, jakim była krynicka konferencja, było szczególnie pożądane.
 
Krystyna Wiśniewska
 

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in