Obwodnice Błaszek, Brzezin i Łowicza z programem inwestycji

27.05.2020

Dla obwodnic Błaszek, Brzezin i Łowicza Minister Infrastruktury zatwierdził właśnie programy inwestycji. Mają być gotowe do 2030 r.

 

 

Obwodnice Błaszek, Brzezin i Łowicza zostały ujęte w Programie budowy 100 obwodnic na lata 2020–2030. Dzięki temu powstaną nowe odcinki dróg klasy GP (główne o ruchu przyspieszonym) o długości prawie 32 km.

3 obwodnice w województwie łódzkim: Błaszek w ciągu drogi krajowej nr 12, Brzezin w ciągu drogi krajowej nr 72 oraz Łowicza w ciągu dróg krajowych nr 14, 70 i 92 pozwolą na wyprowadzenie ruchu z tych miejscowości. Inwestycje te poprawią również warunki i bezpieczeństwo przejazdu dla ruchu dalekobieżnego oraz regionalnego w relacji Łódź (A1)–Rawa Mazowiecka (S8), Warszawa–Łowicz–Kutno–Konin oraz Sieradz (S8)–Kalisz.

Obwodnice Błaszek oraz Brzezin ominą miejscowości po północnej lub południowej stronie. Obwodnica Błaszek będzie miała blisko 3,5 km długości i w zależności od wariantu powstaną skrzyżowania z drogami wojewódzkimi nr 449 lub 710 oraz z drogami powiatowymi. Obwodnica Brzezin o długości blisko 15 km krzyżować się będzie w zależności od wariantu z drogami wojewódzkimi nr 708, 704 oraz 715, a jak również z licznymi drogami powiatowymi i gminnymi. Obwodnica Łowicza natomiast będzie miała długość ok. 13 km i ominie miejscowość od północy, wschodu oraz południa.

Dla trzech planowanych obwodnic rozpocznie się natychmiastowy proces przygotowawczy, wynikiem którego będzie uzyskanie decyzji środowiskowych w I połowie 2024 r. Przetargi na wybór wykonawców przewidziano na II połowę 2024 r., a realizacja inwestycji nastąpi w latach 2026–2029.

Program Budowy 100 Obwodnic na lata 2020–2030 w województwie łódzkim obejmuje łącznie 5 obwodnic: Błaszek w ciągu drogi krajowej nr 12, Brzezin w ciągu drogi krajowej nr 72, Wielunia w ciągu drogi krajowej nr 45, Srocka w ciągu dróg krajowych nr 12 (91) oraz Łowicza w ciągu dróg krajowych nr 14, 70 i 92.

Łączny koszt realizacji 100 obwodnic został oszacowany na prawie 28 mld zł. Ich budowa będzie finansowana ze środków Krajowego Funduszu Drogowego prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

 

Źródło: MI

 

Przeczytaj też: Powstanie obwodnica Zamościa

Powstaną obwodnice Przemyśla, Nowej Dęby i Kolbuszowej

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.