Obradował VII Kongres Budowlanych

28.05.2010

W dniach 21–22 maja 2010 r. odbył się w Warszawie VII Kongres Związku Zawodowego „Budowlani”, największej polskiej organizacji zawodowej pracowników sektora budowlanego i pokrewnych branż.

Związek szczycący się 120 – letnią historią działalności przyjął program na 5-letnią kadencję i wybrał swoje nowe władze. Przewodniczącym Związku został ponownie Zbigniew Janowski, znany działacz środowiska budowlanego i mieszkaniowego, poseł na Sejm RP kilku kadencji, były Przewodniczący Rady Ochrony Pracy, Prezes Polskiego Towarzystwa Mieszkaniowego. Przewodniczącym Głównej Komisji Rewizyjnej Związku został Edmund Bryske. Kongres wybrał 45-cio osobową Radę Krajową i 6-cio osobową Główną Komisję Rewizyjną.
Dynamicznie zmieniająca się sytuacja na rynku pracy, ewolucja struktur gospodarczych i instytucjonalnego otoczenia sektorów budownictwa, przemysłu materiałów i wyrobów budowlanych, przemysłu drzewnego i meblarskiego a także polskiego leśnictwa skłaniają „Budowlanych” do wprowadzenia zmian w formach działania. Skłaniają podjęcia inicjatyw mających na celu dostosowanie pracy związku zawodowego do nowych wyzwań i warunków. „Budowlani” nie ukrywają, że bezpośredni wpływ na Program działania i nowe inicjatywy Związku mają wydarzenia minionych lat; globalizacja kryzysu finansowego, i w konsekwencji w wielu wypadkach także gospodarczego. Na kierunki zmian programu działania Związku bezpośredni wpływ mają rządowe koncepcje głębokiej zmiany polskiej polityki społecznej, wielkie ruchy migracyjne i generalnie zmieniająca się sytuacja demograficzna i pewne przesilenie programowo – strukturalne w całym ruchu związkowym. Związek nie uchyla się od współpracy z administracja rządową i samorządową w kształtowaniu rynkowych warunków funkcjonowania sektorów w których jest obecny. Liczni goście VII Kongresu reprezentujący instytucje rządowe i samorządowe podkreślali, że na „Budowlanych” można liczyć – jako na solidnego, dobrze przygotowanego i osadzonego w realiach rynku pracy partnera.

 

„Budowlani” są organizacją związkową sektora budowlanego, przemysłu materiałów budowlanych i spółdzielczości mieszkaniowej. Związek działa także w sektorach przemysłu drzewnego, meblarskiego, leśnictwa, ochrony środowiska i gospodarki komunalnej. „Budowlani” są członkiem BWI (Międzynarodowej Organizacji Pracowników Budownictwa i Drzewiarstwa) z siedzibą w Genewie i EFBWW (Europejskiej Federacji Pracowników Budownictwa i Drzewiarstwa) z siedzibą w Brukseli. Przedstawiciele Związku są członkami władz tych organizacji (w przypadku EFBWW – ścisłego kierownictwa). Dla „Budowlanych” możliwość oddziaływania poprzez struktury międzynarodowe i platformy europejskiego dialogu sektorowego staje się coraz ważniejsza – także z racji bezpośredniego wpływu prawa europejskiego na regulacje rynkowe w kraju. Te bliskie związki ze strukturami europejskimi międzynarodowymi potwierdzili w swych wystąpieniach goście zagraniczni VII Kongresu reprezentujący niemiecki, belgijski, włoski, szwedzki, czeski, słowacki i austriacki ruch związkowy. Istotną rolę i dużą aktywność „Budowlanych” w europejskim ruchu zawodowym podkreślali Przewodniczący EFBWW Domenico Pesenti i sekretarz Generalny tej organizacji Sam Hagglund.
Związek Zawodowy „Budowlani” – organizacja zorientowana na dialog – utrzymuje dobrą, roboczą współpracę z organizacjami pracodawców w budownictwa. Świadczy o tym również obecność licznych przedstawicieli tych organizacji wśród gości Kongresu.
VII Kongres „Budowlanych” oprócz programu działania przyjął kilkanaście stanowisk i rezolucji w najistotniejszych sprawach rynku pracy w poszczególnych sektorach a także odniósł się do miejsca i roli branżowego ruchu zawodowego w systemie społecznym, gospodarczym i politycznym kraju w nadchodzących latach.
Jaką organizacją będą „Budowlani” w najbliższych 5 latach? Na pewno otwartą na dialog i współpracę, poszukującą możliwości skutecznego działania na wielu płaszczyznach, czasem pozornie odległych od tradycyjnej wizji aktywności związkowej. Poszukującą nowej formuły ochrony praw pracowników, ale też obrony i promocji interesów całego sektora. Jak zwykle będą organizacją nowych inicjatyw, gotową do współdziałania z organizacjami pracodawców w budowlanym lobby, niekiedy jednak niewygodną dla pracodawców i rządu. Ale po to w końcu jest związek zawodowy.

 
Źródło: www.zzbudowlani.pl

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in