Nowe strategie dla budownictwa energooszczędnego

01.08.2012

Komisja Europejska przyjęła we wtorek, 31 lipca, strategię pobudzania sektora budownictwa w UE przez promowanie energooszczędnych budynków. Ma to pomóc sektorowi, który daje pracę ponad 10% wszystkich zatrudnionych w UE, a bardzo ucierpiał z powodu kryzysu finansowego i gospodarczego.

 

„W obecnym poważnym kryzysie gospodarczym i społecznym energooszczędne budynki stanowią bezpieczną i rentowną inwestycję dla społeczeństwa i inwestorów prywatnych. Sektor budownictwa może stać się siłą napędową zrównoważonego wzrostu gospodarczego” – powiedział komisarz UE ds. przemysłu i przedsiębiorczości Antonio Tajani.
Jak szacuje Komisja Europejska nakłady na prace budowlane i inwestycje w infrastrukturę spadły w UE od stycznia 2008 do kwietnia 2012 roku o 17%. Sektor cierpi z powodu tzw. pęknięcia bańki na rynku mieszkaniowym, co ograniczyło działalność budowlaną, powodując bezrobocie. Skurczył się także rynek kredytów, a opóźnienia w płatnościach dodatkowo przyczyniły się do pogorszenia wypłacalności przedsiębiorstw budowlanych.
By przywrócić wzrost w budownictwie, KE opracowała strategię wsparcia,  która opiera się przede wszystkim na promowaniu energooszczędnych budynków. Dla stymulowania inwestycji w budownictwie, a także w zakresie remontów i konserwacji budynków, KE chce spopularyzować pożyczki z Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) i obligacje na projekty infrastrukturalne w ramach przyjętego w czerwcu „Paktu na rzecz wzrostu i zatrudnienia” (w sumie pakiet opiewa na 120 mld euro). KE szacuje, że tylko renowacja istniejących budynków i infrastruktury może stworzyć 1 mln nowych miejsc pracy w UE do 2020 r.
KE zachęca też kraje do stosowania zachęt w postaci zredukowanej stawki VAT czy preferencyjnego oprocentowania kredytów lub innych dotacji, by wspierać inwestycje w energooszczędne budynki.
Źródło: PAP

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in