Nowe lodowisko w Legionowie

21.01.2020

Nowoczesne, ekologiczne, funkcjonalne i dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. W Legionowie pod Warszawą oddano do użytkowania lodowisko. To obiekt całoroczny, w którym w miesiącach letnich będą funkcjonowały boiska do dyscyplin zespołowych.

Warszawska firma Moris Polska reprezentująca sektor generalnego wykonawstwa oddała do użytku lodowisko w Legionowie.


 

W ramach inwestycji na dotychczasowym otwartym lodowisku miejskim zrealizowano zadaszenie obiektu, płytę żelbetową z instalacją chłodniczą, oświetlenie, przyłącze wodociągowe, przyłącze kanalizacji deszczowej, sanitariaty, szatnię, pomieszczenie socjalne, pomieszczenie kasy, wypożyczalnię sprzętu, pomieszczenia magazynowe, miejsca parkingowe (w tym dla niepełnosprawnych), garaż dla rolby (maszyna wyrównująca lód), elementy małej architektury. Zainstalowano nagłośnienie i tablice informacyjne. Obiekt wyposażono w chodziki do nauki jazdy na łyżwach, ławki, kosze na odpady i inne niezbędne elementy wyposażenia. Wykonano chodniki i zasadzono rośliny.

 

Zobacz też: Nowy szpital w Legionowie pod Warszawą

Lodowisko w Legionowie zrealizowano na działce o powierzchni 4 tys. m2. Powierzchnia zabudowy wyniosła 1453 m2, zaś kubatura 14,2 tys. m3. Pod względem architektonicznym inwestycja wpisuje się w stylistykę istniejącej w mieście Hali Sportowo-Widowiskowej „Arena Legionowo”. Obiekt jest kontynuacją i uzupełnieniem funkcji istniejącego kompleksu sportowego zlokalizowanego na tej samej działce. Budynek jest zaprojektowany tak, aby w żadnym miejscu nie występowały jakiekolwiek bariery architektoniczne dla osób niepełnosprawnych. Obiekt jest całoroczny – w miesiącach ciepłych będą tam funkcjonowały boiska do dyscyplin zespołowych.

Termin realizacji był bardzo ambitny i napięty, ponieważ tylko pięciomiesięczny przy relatywnie dużej skali zadań kontraktowych. Aż dwukrotnie musieliśmy pokazać kunszt organizacyjny, gdy zderzyliśmy się z czynnikami nieoczekiwanymi, a mimo wszystko oddaliśmy obiekt w terminie. Najpierw grunt w pewnym miejscu na budowie rozminął się z badaniami geologicznymi i napotkaliśmy w ziemi odpady po sąsiedniej budowie, które budowniczy zakopał zamiast je wywieźć. Traciliśmy więc cenny czas na posprzątanie po wykonawcy sąsiedniego obiektu. Później warunki atmosferyczne uniemożliwiały przygotowywanie na budowie pokrycia dachowego blachą na rąbek stojący, a taka była przewidziana. Kwestię tę zorganizowaliśmy zatem inaczej i z pomocą partnera z Niemiec. Prefabrykaty z tej blachy przyjeżdżały na budowę wprost z RFN a specjalnie sprowadzona z tego kraju maszyna gięła je w odpowiednie profile. Dziś efekt tego jest bardzo estetyczny. Z punktu widzenia generalnego wykonawcy można stwierdzić, iż doskonale pracuje się z partnerem-podmiotem zamawiającym, który nie czyni oszczędności na jakości. Mam nadzieję, że docenią to w nadchodzących dekadach wszyscy mieszkańcy Legionowa korzystający z tego obiektu. Skupił on w sobie najlepsze materiały, technologie i wyposażenie  – relacjonuje przebieg budowy dyrektor ds. inwestycji Moris Polska Daniel Kwiatkowski

 

W przededniu otwarcia lodowiska panowała temperatura 15° C, natomiast w dniu otwarcia wynosiła 12°. Na mocy wspólnych porozumień na linii inwestor – generalny wykonawca budowa została dofinansowana dla osiągnięcia jeszcze wyższej jakości obiektu niż zakładano. Osiągnięto to także pewnymi przesunięciami środków finansowych w ramach tego projektu. W stosunku do projektu bazowego nastąpiła bardzo korzystna zamiana agregatu mrożącego płytę lodowiska. Już w dniu jego otwarcia odczuli to pierwsi użytkownicy, choć być może nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę. W toku budowy zrezygnowano z agregatu wprawdzie nowoczesnego, ale niekorzystnie oddziaływującego na środowisko. W jego miejsce zastosowano agregat najnowocześniejszy obecnie na świecie, a przy tym bardziej ekologiczny.
 

Moris Polska

 

Zobacz: Mareckie Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.