Nastroje architektów. Raport 2019

01.07.2019

Jak architekci oceniają sytuację rynkową? Czy wzrośnie popyt na usługi biur architektonicznych? Jak będą kształtowały się ceny usług architektów?

 

Instytut BCMM – badania marketingowe, specjalizujący się w badaniach rynku budowlanego, prowadzi od 10 lat coroczny barometr nastrojów architektów. Architekci pytani są o ocenę obecnej sytuacji rynkowej, a także o przewidywania co do kształtowania się popytu na usługi architektoniczne oraz o spodziewane zmiany cen usług biur architektonicznych w najbliższym roku.

 

Fot. stock.adobe (yossarian6)

 

Czy architekci są zadowoleni z aktualnej sytuacji rynkowej?

Według najnowszej edycji raportu – „Nastroje architektów 2019” – poziom zadowolenia
architektów z obecnej sytuacji rynkowej swojej pracowni utrzymuje się na podobnie wysokim poziomie jak w 2018 roku – 53% badanych architektów uważa, że jest ona dobra lub bardzo dobra (przed rokiem 55%). Wzrosła jednak liczba architektów oceniających sytuację swojego biura jako raczej lub bardzo złą – w edycji badań 2019 jest już 14% takich respondentów, podczas gdy w 2018 r. było ich 10%.

 

 

Bardziej zadowoleni z obecnej sytuacji rynkowej są architekci reprezentujący duże pracownie (powyżej 3 architektów). 60% z nich ocenia obecną sytuację swojej pracowni jako dobrą lub bardzo dobrą (przed rokiem odsetek takich respondentów był wyższy i wynosił 69%). Równocześnie wśród pracujących w dużych pracowniach zwiększyła się grupa niezadowolonych z obecnej sytuacji rynkowej (z 5% w roku 2018 do 11% w roku 2019).

 

 

Wśród architektów dominuje opinia, że popyt na ich usługi w 2019 roku będzie taki sam jak
w roku 2018 (tak wskazuje 49%, przed rokiem – 44%). Nieco mniej architektów niż przed rokiem przewiduje wzrost popytu (29%, w 2018 roku aż 38%), natomiast więcej badanych spodziewa się dekoniunktury na rynku (17%, przed rokiem 12%).

 

Czytaj też: Niewypłacalność – coraz większy problem w polskim budownictwie

 

 

Ponad połowa architektów (53%) przewiduje, że ceny usług biur architektonicznych w najbliższym roku pozostaną na podobnym poziomie jak w roku 2018 (przed rokiem odsetek ten był podobny i wynosił 50%). Prawie co trzeci architekt (30%) spodziewa się natomiast wzrostu cen (w roku 2018 – 33%).

 

 

O raporcie „Nastroje architektów 2019”

 

 

BCMM – badania marketingowe sp. z o.o.

 

Sprawdź: Branża budowlana 2019

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.