Na falach radiowych

10.09.2008

Io-homecontrol® jest systemem bezprzewodowym, który wykorzystuje dwukierunkową technologię radiową na częstotliwościach z zakresu 868 do 870 MHz. To unikalny sposób na podłączenie i wymianę informacji pomiędzy urządzeniami domowymi, takimi jak: drzwi, okna, rolety, bramy i zamki, oświetlenie, system grzewczy czy systemy zabezpieczeń.

O systemie io-homecontrol®
{wmv}homecontrol1{/wmv}

Korzyści dla instalatora z systemu io-homecontrol®
{wmv}homecontrol2{/wmv}

Jak działa system io-homecontrol®?
{wmv}homecontrol3{/wmv}

Porównanie io-homecontrol®z innymi technologiami
{wmv}homecontrol4{/wmv}

Praktyczny pokaz możliwości konfiguracji systemu io-homecontrol®
{wmv}homecontrol5{/wmv}

{mospagebreak}
Systematycznie rośnie grono firm, które wprowadzają system zdalnego sterowania swoimi produktami w technologii io-homecontrol®. Inicjatywę mającą na celu ujednolicenie systemu elektrycznego sterowania urządzeniami różnych producentów podjęły firmy z branży budowlanej: ASSA ABLOY GROUP, HONEYWELL, HÖRMANN, NIKO, SOMFY i VELUX. Etap wdrażania nowej technologii przez kolejne firmy ciągle trwa, ale jest już dostępna na polskim rynku szeroka gama produktów, która umożliwiają konsumentom korzystanie z zalet tej wyjątkowej bezprzewodowej technologii radiowej.
Od wrześniu br. znana z automatyki do przesłon budowlanych francuska firma SOMFY poszerza swoją gamę produktów o rozwiązania io-homecontrol®. Firma HÖRMANN – producent bram garażowych – z sukcesem sprzedaje produkty w tej technologii od początku bieżącego roku. Natomiast firma VELUX – lider w produkcji okien do poddaszy – całkowicie zrezygnowała z innych systemów sterowania elektrycznego, na rzecz io-homecontrol®, które od 2005 roku ma w ofercie. Wkrótce planowane jest wprowadzenie kolejnych produktów io-homecontrol® na polski rynek.

Nazwa io-homecontrol® pochodzi od angielskich słów: „interoperability” oraz „home control” – oznacza to wzajemne współdziałanie produktów i kontrolę nad urządzeniami domowymi. Już teraz dostępne na polskim rynku produkty stwarzają konsumentom realne możliwości konfiguracji systemu inteligentnego domu wedle własnych potrzeb, bez konieczności okablowania i drogiej jednostki centralnej. Cechą wyróżniającą io-homecontrol® jest dwukierunkowa komunikacja, która gwarantuje użytkownikom pełną kontrolę nad wszystkimi urządzeniami w domu, między innymi dzięki funkcji komunikatów zwrotnych. Każdorazowo system informuje nas o wykonaniu zadania, a dodatkowo w każdej chwili możemy poznać aktualny status produktu. Przykładowo siedząc w ogrodzie, przy użyciu pilota możemy sprawdzić, czy rolety w salonie są opuszczone, okna w sypialni otwarte, a brama garażowa zamknięta. Zastosowane szyfrowanie transmisji radiowej jest porównywalne z zabezpieczeniami w bankowości i zapewnia użytkownikom pełną gwarancję bezpieczeństwa. Natomiast niezawodność gwarantuje praca na trzech częstotliwościach z zakresu 868-870 MHz i automatycznie przestrajanie się z jednej częstotliwości na drugą w przypadku zakłóceń. System jest niezwykle prosty zarówno w instalacji, jak i dalszej rozbudowie. Urządzenia działające w standardzie io-homecontrol® wykrywają się nawzajem, dzięki temu dodawanie nowych produktów do systemu obydwa się niemal automatycznie. Ważną cechą tego systemu jest rozbudowana możliwość programowania indywidualnych ustawień. W praktyce oznacza to, że wyjeżdżając z domu, naciskając jeden guzik można zamknąć drzwi wejściowe, bramę garażową i okno połaciowe, a potwierdzenie wykonania zadania wyświetli się po jego zakończeniu na pilocie zdalnego sterowania. Produkty io-homecontrol® znajdują zastosowanie nie tylko w nowo powstających budynkach, ale mogą być ciekawa propozycją dla klientów, którzy chcą podnieść standard swojego domu lub mieszkania.
{mospagebreak}
Na temat io-homecontrol® wypowiadają się reprezentanci organizacji oraz zrzeszonych producentów:
  Rynek automatyki domowej dopiero się w Polsce rozwija, zatem sądzę, że jest to świetny moment, aby zaoferować polskim konsumentom system, który w miarę upływu lat będą mogli dowolnie rozbudowywać bez dodatkowych kosztów instalacji, a jedynie dokupując kolejne kompatybilne produkty różnych producentów. io-homecontrol® jest młoda organizacją, która nieustannie pracuje nad zapraszaniem kolejnych producentów do współpracy, tak aby maksymalizować korzyści dla konsumentów. – powiedział Jean-Luc Guillliame – Dyrektor Zarządzający organizacji io-homecontrol®
Jednym z największych wyzwań XXI jest walka z ociepleniem klimatu, które niesie za sobą inne poważne zagrożenia dla ludzkości. Niezwykle ważne jest, zatem stosowanie nowych technologii w budownictwie, bo to nie tylko większy komfort dla użytkownika, ale także oszczędność energii, a tym samym ochrona środowiska naturalnego. Technologia io-homecontrol® w wymierny sposób przyczynia się do zmniejszenia zapotrzebowania budynku na energię, a zastosowana w skali makro może znacząco wpłynąć na redukcję emisji CO2 do atmosfery – powiedział Jacek Gromniak Dyrektor Generalny Somfy Polska Sp. z o.o.
Uważam, że polscy konsumenci nie znają jeszcze dobrze rozwiązań, które mogłyby podnieść komfort oraz bezpieczeństwo domu, dlatego należy je promować. Dla klientów, którzy bez ryzyka chcieliby poznać zalety io-homecontrol® obecnie przygotowaliśmy akcje promocyjną – bezpłatne testowanie okna elektrycznego VELUX Integra® przez okres jednego roku. Jestem przekonana, że gdy poznają oni zalety produktów io-homecontrol® nie będą się chcieli z nich zrezygnować. – powiedziała Lidia Mikołajczyk-Gmur, Dyrektor Generalny Velux Polska.
Z roku na rok liczba urządzeń sterowanych zdalnie w domu wzrasta, więc każdy z nas spotkał się z problemem oddzielnych pilotów do wielu urządzeń. Mam głęboką nadzieję, że io-homecotrol® rozwiążę ten problemu. A młode pokolenie, otwarte na nowinki techniczne, odkryje, że dzięki niewielkiej inwestycji w tę technologię można znacznie ułatwić sobie życie. – powiedział Krzysztof Horała, Prezes Hörmann Polska Sp. z o.o.
Do platformy io-homecontrol® może przystąpić każda firma z sektora materiałów budowlanych.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.