Most w Toruniu Dziełem Mostowym Roku 2013

29.09.2014

Most im. Generał Elżbiety Zawackiej w Toruniu został uznany przez Kapitułę Konkursu Związku Mostowców Rzeczpospolitej Polskiej za „Dzieło Mostowe Roku 2013”.

Toruńska przeprawa przez Wisłę, której generalnym wykonawcą jest konsorcjum STRABAG zwyciężyła w kategorii obiektów „o nowatorskich rozwiązaniach konstrukcyjnych i technologicznych, dobrze wpisujących się w otoczenie”. Prestiżowe nagrody przyznawane w kilku kategoriach zostały wręczone zwycięzcom 17 września podczas Krynickiego Wieczoru Mostowego, który odbył się w ramach Konferencji Naukowej Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN oraz Komitetu Nauki Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa.

 

Konstrukcją mostową roku został największy most łukowy w Polsce, o rekordowej rozpiętości dwóch przęseł łukowych, z których każde liczy 270 m długości. Ich montaż był kluczowym etapem budowy i został przeprowadzony dzięki technologii opracowanej przez inżynierów STRABAG. Na wszystkich obiektach inżynierskich w ramach inwestycji zastosowano innowacyjną recepturę asfaltu lanego. Komponenty dobrane do produkcji asfaltu oraz bezszwowy sposób ułożenia mieszanki wpłynęły na poprawę bezpieczeństwa i komfortu w ruchu drogowym oraz wydłużenie okresu eksploatacji nawierzchni nawet do 20 lat.

W ramach całego przedsięwzięcia STRABAG wybudował obiekty inżynierskie i drogi o łącznej długości ponad 4 km. Inwestycja o łącznej wartości ponad 750 mln zł była współfinansowana ze środków Unii Europejskiej.

 

 

Konkurs „Dzieło Mostowe Roku” promuje nowe rozwiązania w zakresie techniki mostowej, które przyczyniają się do podnoszenia poziomu polskiego budownictwa. Prestiżowe nagrody przyznawane są w trzech kategoriach: za najlepszą konstrukcję mostową, za rehabilitację konstrukcji mostowej oraz za wdrożenie nowych technologii w zakresie realizacji, rozwiązań konstrukcyjnych i elementów wyposażenia mostów.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in