Młyny Rothera w Bydgoszczy. ZDJĘCIA

04.05.2021

Młyny Rothera to zabytek na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy. Od kilku lat obiekt jest rewitalizowany. Siedzibę będzie tu miał Park Kultury.

 

Młyny Rothera to kompleks, który pierwotnie należał do Królestwa Prus, co tłumaczy zwyczajową nazwę obiektu, ponieważ to minister Christian von Rother zainicjował budowę nowoczesnego młyna. Swoje funkcje budynki utraciły w latach 90. XX w., kiedy przeszły w ręce prywatne i miały stać się hotelem z ofertą kulturalno-rozrywkową. Niestety, przez ponad 20 lat nie udało się zrealizować tego założenia, co negatywnie odbiło się na stanie technicznym zabytku. Dopełniając rewitalizację Wyspy Młyńskiej, miasto Bydgoszcz odkupiło Młyny Rothera w 2013 r. i przystąpiło do realizacji planu mającego na celu przywrócenie im dawnego blasku.

W kwietniu 2021 r. Budimex zakończył prace przy kompleksie Młynów Rothera. Przedmiotem umowy z Miastem Bydgoszcz było wykonanie robót budowlanych polegających na przebudowie, rozbudowie i zmianie sposobu użytkowania Młyna Rothera, Spichrza Zbożowego i Spichrza Mącznego oraz Łazienek na potrzeby wielofunkcyjnego obiektu usługowego. Powierzchnia użytkowa inwestycji wyniosła 12 844,84 m². Prace objęły: roboty rozbiórkowe, likwidację części mieczy drewnianych, związaną z pracami adaptacyjnymi, rozbiórkę posadzek w piwnicy Spichrza Mącznego, obniżenie poziomu posadzki, wykonanie nowych warstw posadzkowych w piwnicach, wykonanie nowej izolacji przeciwwodnej przyziemia, kompleksowe wykonanie zabezpieczeń instalacji ppoż. istniejącej i nowej konstrukcji drewnianej oraz słupów żeliwnych, wykonanie nowych warstw posadzkowych na stropach drewnianych i żelbetowych, wykonanie konstrukcji stalowej antresoli, szklanego świetlika dachowego wraz ze szklaną windą w budynku Młyna Rothera, wykonanie tarasu widokowego na poziomie dachu budynku Młyna Rothera. Zrealizowano także zabezpieczenia przeciwpowodziowe. W ramach ochrony środowiska przy budowie Budimex przeprowadził z miejsca prac budowlanych 5 000 żab.

Na początku maja dla mieszkańców udostępniony został taras z fontanną. Imponujących rozmiarów przestrzeń wyłożona jest naturalnym drewnem. Znajdują się tu ławki, fontanna i roślinność.

Młyny Rothera

Zobacz też:

 

To była ruina budowlana, a teraz świeci pełnym blaskiem i jest perłą architektury, która dopełnia salon i serce miasta – Wyspę Młyńską. Cieszę się, że możemy wreszcie – chociaż częściowo – oddać to wyjątkowe miejsce mieszkańcom – mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. – Kolejny etap to wypełnienie tego szczególnego budynku treścią, z której będziemy mogli czerpać wiedzę. To ma być wizytówka naszego miasta.

Młyny Rothera

Na 2021 r. planowane jest rozpoczęcie drugiego etapu inwestycji, czyli prace nad wyposażeniem i budową wystaw w Spichrzu Zbożowym, Młynie Rothera i Spichrzu Mącznym. Wszystkie prace mają zakończyć się do połowy 2023 r

Młyny Rothera

Młyny Rothera są zabytkiem architektonicznym i świadectwem XIX-wiecznej myśli technicznej. Zarówno konserwator zabytków, jak i autor projektu architektonicznego przebudowy obiektu z dużą wrażliwością podeszli do kwestii przygotowania Młynów do nowych funkcji. Odwiedzający Spichrze z pewnością będą zdumieni faktem, że gmachy wyglądające z zewnątrz na monumentalne w środku będą przytulne i kameralne. Zachowano bowiem naturalny układ pięter, które mają niewielką wysokość, a także pozostawiono drewniane elementy konstrukcyjne, które tworzą wewnątrz naturalne podziały. Takie nieinwazyjne podejście do rewitalizacji obiektu poprzemysłowego, choć jest wyzwaniem dla projektantów przestrzeni, to pozwoli odwiedzającym poczuć jego atmosferę i ducha czasu.
Młyny Rothera
Po zakończeniu remontu Park Kultury w Bydgoszczy będzie dysponował w Młynach bardzo dużą przestrzenią. Zaplanowano m.in. salę konferencyjną, strefy wystaw, pracownie edukacyjne, część gastronomiczną i przestrzeń współpracy (coworking).

Młyny Rothera

Młyny Rothera – rozplanowanie przestrzeni. Źródło: mlynyrothera.pl

 

Inwestycja w liczbach:

  • powierzchnia całkowita: 14 752,15 m²
  • kubatura budynku: 53 930,63 m³
  • powierzchnia całkowita rozbudowywanych tarasów, schodów, niecki fontanny: 3415,60 m²
  • kubatura rozbudowy o parking i wc ogólnodostępne: 3978,89 m³
  • wartość kontraktu: 77,6 mln zł netto
  • podpisanie umowy: 21 czerwca 2018 r.
  • rozpoczęcie prac: lipiec 2018 r.
  • zakończenie prac: kwiecień 2021 r.

 

Źródło: Urząd Miasta Bydgoszczy, Budimex SA, mlynyrothera.pl

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in