Marmormolen – kolejna duża drewniana budowla w Danii

09.10.2023

Marmormolen to kompleks 7 budynków w Kopenhadze, które będą wykonane z drewna. Inwestycja będzie częścią architektonicznego eksperymentu na wybrzeżu Nordhavn.

 

Marmormolen

 

Marmormolen jest kolejną ciekawą inwestycja z użyciem drewna powstającą w Danii. Kompleks 7 budynków ujętych w jedną bryłę, liczących po 9 pięter każdy, będzie jedną z największych współczesnych konstrukcji drewnianych w Danii. Jego powierzchnia wyniesie 28 000 m². Budowa Marmormolen w Kopenhadze rozpoczęła się w 2022 r., a jego ukończenie zaplanowano na 2024 r. Jego niezwykła, drewniana konstrukcja pomieści przestrzenie biurowe, handlowe i gastronomiczne, stając się symbolem miejskiego życia na duńskim wybrzeżu Nordhavn.

Cała dzielnica Kopenhagi stanowi w zasadzie architektoniczny eksperyment. Dotychczas traktowana raczej jako przemysłowa, nie miała w sobie nic z uroku nabrzeżnych dzielnic nadmorskich miast. Ostatnie lata zmieniły jednak sytuację, a kopenhaska Nordhavn okazała się znakomitym miejscem na realizację prototypowych koncepcji, by wspomnieć chociaż budynki powstałe z cegieł z recyklingu.

 

Marmormolen

 

Choć drewno dotąd kojarzyło się raczej z przeszłością budownictwa, zdecydowania wraca do łask. Zwłaszcza drewno klejone krzyżowo CLT, czyli cross laminated timber, które powstaje na skutek warstwowego poprzecznego klejenia drewna. Dzięki temu powstaje drewno konstrukcyjne, za sprawą którego znacząco zwiększa się tempo prac budowlanych, jest przy tym stosunkowo lekkie, a zarazem bardzo wytrzymałe. Zaawansowanie technologiczne zapewnia precyzyjne docięcie drewnianego materiału. Trend związany z powrotem do budownictwa drewnianego oznacza też ogromny krok w stronę zmniejszenia śladu węglowego w budownictwie. W przeciwieństwie do betonu, drewno ma właściwości magazynowania CO2, zamiana betonu na konstrukcję drewnianą oznacza zatem, że zamiast emisji ton szkodliwego gazu, obiekt go magazynuje.

 

Marmormolen

 

W przypadku Marmormolen ekologicznemu charakterowi inwestycji sprzyja także otoczenie – z 3 stron będzie go okalać zielona przestrzeń miejska, w tym planowany nadbrzeżny park. W budynku ma znaleźć się miejsce na kantynę i publiczną jadłodajnię, a na dachach zaplanowano tarasy oraz ogrody. To tam mają być produkowane warzywa dla wspomnianej jadłodajni, poza tym także na dachach ma panować bioróżnorodność: staną tam, obok warzywników, ule oraz domki dla owadów.

Do budowy kopenhaskiej inwestycji firma Klimas Wkręt-met dostarczy wkręty umożliwiające wykonanie szybkich i trwałych połączeń elementów drewnianych.

Projekt architektoniczny przygotowały pracownie Henning Larsen i Ramboll.

 

Źródło: Klimas Wkręt-met

 

Czytaj także:

Spor X – jeden z najwyższych drewnianych budynków w Norwegii

Osiedle ECOBerensona w Warszawie w technologii modułowej drewnianej

Wartość rynku konstrukcji drewnianych w Polsce to już ponad 3 mld zł

 

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in