Linia kolejowa nr 24 Piotrków Trybunalski–Bogumiłów z ruchem pasażerskim

16.12.2022

Linia kolejowa nr 24 na odcinku Piotrków Trybunalski–Bełchatów–Zarzecze będzie zmodernizowana oraz wybudowany zostanie odcinek między Zarzeczem a Bogumiłowem.

 

Linia kolejowa nr 24 zostanie przebudowana i rozbudowana, dzięki czemu Bełchatów odzyska kolejowe połączenia pasażerskie z Łodzią. Szacuje się, że po modernizacji i elektryfikacji czas podróży z Bełchatowa do Łodzi wyniesie ok. 1 h 26 min. Korzystną zmianę zapewni przebudowa linii z Piotrkowa Trybunalskiego przez Bełchatów do Zarzecza (linia kolejowa nr 24) oraz budowa nowego odcinka linii z Zarzecza do Bogumiłowa. Obecnie do Bełchatowa dojeżdżają tylko pociągi towarowe. Kolej obsługuje największe w Polsce zagłębie paliwowo-energetyczne, Kopalnie Węgla Brunatnego „Bełchatów” oraz Elektrownie Bełchatów.

 

Linia kolejowa nr 24

Fot. 652234 – pixabay.com

 

W ramach projektu przebudowana zostanie jednotorowa linia kolejowa nr 24 na odcinku Piotrków Trybunalski–Bełchatów–Zarzecze o długości ok. 34 km oraz wybudowany odcinek między Zarzecze–Bogumiłów o długości ok. 7 km. Trasa zostanie zelektryfikowana, dzięki czemu przewoźnicy będą mogli wykorzystywać nowoczesne, ekologiczne pojazdy.

Mieszkańcy zyskają dostęp do kolei dzięki odbudowie dwóch przystanków: w Woli Krzysztoporskiej i Bełchatowie. Będą nowe przystanki o roboczych nazwach: Korczew, Kurnos, Zarzecze, Trząs oraz Bogumiłów. Obiekty zostaną wyposażone w wiaty, ławki, jasne oświetlenie i dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Odpowiednia wysokość peronów ułatwi wsiadanie i wysiadanie z pociągu.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. i Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego podpisały umowę na modernizację i elektryfikację linii kolejowej na odcinku Piotrków Trybunalski–Bełchatów z wydłużeniem do Bogumiłowa. Wartość kontraktu szacuje się na 662 mln zł. To druga umowa z Urzędem Marszałkowskim Województwa Łódzkiego realizowana z Rządowego Programu Kolej Plus. W sierpniu 2022 r. podpisano kontrakt na realizację projektu dotyczącego budowy nowej linii kolejowej łączącej Chorzew Siemkowice z Wieluniem.

Program Kolej Plus zaplanowano do realizacji do 2029 r. Do programu zakwalifikowano 34 inwestycje dotyczące infrastruktury kolejowej, zgłoszone przez samorządy z 11 województw. Program jest wart 13,2 mld zł, w tym 11,2 mld zł stanowią środki Budżetu Państwa i ok. 2 mld zł – środki jednostek samorządu terytorialnego. Program przyczyni się do eliminowania wykluczenia komunikacyjnego poprzez zapewnienie lepszego dostępu do najbardziej ekologicznego środka transportu zbiorowego, jakim jest kolej.

 

Źródło: PKP PLK S.A.

 

Przeczytaj też:

Warszawski Węzeł Kolejowy z unijnym wsparciem

Dworzec Toruń Miasto w przebudowie

Koleje Dolnośląskie z nowym zapleczem technicznym

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in