Laserowe skanowanie kamieniołomu Rzepka k. Chęcin

27.07.2016

Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach jest zaliczane do najnowocześniejszych tego typu placówek w Europie. W lipcu Skanska razem z GDDKiA i Państwowym Instytutem Geologicznym gościli tam na warsztatach poświęconych wykorzystaniu nowoczesnych metod geodezyjnych w rozwoju geologii.

Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach zostało wybudowane przy wsparciu Funduszy Unijnych przez Wydział Geologii UW.

Z Wydziałem Geologii Uniwersytetu Warszawskiego współpracujemy naukowo już od 2 lat. W ramach tej współpracy prowadzimy wspólne projekty badawcze w zakresie analizy materiałów (kruszyw, galanterii betonowej), zaawansowanych i innowacyjnych metod badawczych. Teraz w zakresie tej współpracy stawiamy następny krok, jakim jest współpraca z zakresu innowacyjnych metod geodezyjnych – mówi Anna Tryfon-Bojarska, menadżer wsparcia technicznego w Warszawie, Skanska.

Współpraca ze Skanska, dzięki stażom w tej spółce, pozwala studentom połączyć wiedzę teoretyczną, której uczą się na wydziale, z jej praktycznym wykorzystaniem. Co więcej, przygotowują studentów do pracy zawodowej. Staże w Skanska są cenionym i nowoczesnym elementem kształcenia geologii – mówi dr hab. prof. Anna Wysocka, prodziekan ds. studenckich, Wydział Geologii, Uniwersytet Warszawski.– Warsztaty terenowe, w których wzięli udział studenci, nauczyciele akademiccy i eksperci z przemysłu są kolejną innowacyjną formą kształcenia.

 

 

Eksperckie warsztaty w Chęcinach

Warsztaty pt. Interdyscyplinarne Metody Pozyskiwania Danych Przestrzennych w Geologii – GeoRzepka 2016 zostały zorganizowane w ramach Funduszu Innowacji Dydaktycznych (FID) przez Wydział Geologii Uniwersytetu Warszawskiego wraz z partnerami: Państwową Służbą Geologiczną, Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad oraz firmą Skanska. Istotny wkład w prezentacje innowacyjnych metod pomiarowych wniosła firma Skanska prezentując pracę naziemnego skanera laserowego w wersji mobilnej oraz stacjonarnej.

Uczestnikami spotkania byli studenci, kadra naukowa Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz eksperci z GDDKiA i Państwowego Instytutu Geologicznego.

Podczas warsztatów zaprezentowaliśmy pracę mobilnego skanera laserowego – to nowoczesny samochód skanujący wyposażony w laser o dwukilometrowym zasięgu. Samochód ma wbudowaną komputerową stację roboczą, dającą możliwość przetwarzania danych laserowych w czasie rzeczywistym. Na ich podstawie tworzymy bardzo dokładną przestrzenną mapę otoczenia – mówi Aleksander Szerner, menadżer wsparcia technicznego w Gdańsku, Skanska. – Wspólnie z uczestnikami warsztatów weryfikowaliśmy możliwość zastosowania tego urządzenia na styku geologii i geodezji, a więc podczas skanowania ścian kamieniołomów i analizy litologii skał (granic ich występowania).

W Skanska skaner wykorzystujemy do badania stanu powierzchni zewnętrznych, takich jak ściany budynków, stan nawierzchni dróg, wyliczenia zakresu mas ziemnych oraz do inwentaryzacji dokumentacji powykonawczej – wyjaśnia Aleksander Szerner ze Skanska.

 

 

Laserowe skanowanie ścian kamieniołomu Rzepka k. Chęcin

Pozyskiwanie danych przestrzennych za pomocą skanowania laserowego jest szczególnie istotne w analizach związanych z geologią szeroko rozumianą – mówi dr Dominik Łukasiak, Wydział Geologii, Uniwersytet Warszawski. – Udostępnienie danych z lotniczego skanowania laserowego (ALS – Airborne Laser Scanning) przez Państwowe Ośrodki Dokumentacji Geodezyjnej Kartograficznej w znaczący sposób przyczyniają się do aktualizowania modeli budowy geologicznej. Często jednak napotykane są trudności w przypadku analiz masywów skalnych ze stromymi ścianami, szczególnie w kamieniołomach, gdzie w wyniku ALS pokrycie danymi nie spełnia standardów 4pkt/m² lub nawet brak jest takich danych.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in