Kamień węgielny pod budowę Filharmonii Folkloru Polskiego w Zbąszyniu wmurowany

23.10.2013

Do sierpnia 2014 r. w Zbąszyniu powstanie sala widowiskowa oraz warsztaty budowy instrumentów ludowych pod nazwą Filharmonia Folkloru Polskiego. Będzie to jedyny tego rodzaju obiekt w Polsce, łączący tradycję klasycznej gry na instrumentach z muzyką ludową.

Oba nurty będą kontynuowane w Zbąszyńskiej Szkole Muzycznej im. Stanisława Moniuszki, która zyska nową siedzibę. Inwestycję o wartości 7,6 mln zł netto realizuje firma Skanska. Projekt współfinansowany jest przez UnięEuropejską ze środków Europejskiego FunduszuRozwoju Regionalnego w ramach ProgramuOperacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata2007-2013.

W skład Filharmonii Folkloru Polskiego wejdą trzy obiekty. Trzykondygnacyjny budynek dydaktyczny (Szkoła Muzyczna I stopnia) pomieści sale do indywidualnej nauki, seminaryjne, sale do rytmiki, świetlicę, bibliotekę i mediatekę. Drugi z budynków to sala koncertowa o wysokości ok. 8,5 m, wyposażona w estradę dla 40-60 osobowego zespołu, dwa podesty dla chóru, zaplecze dla artystów, grup folklorystycznych, szatnię, foyer i widownię na 223 miejsca. Trzeci obiekt, będący łącznikiem pomiędzy szkołą muzyczną a salą koncertową, stanowić będzie zespół warsztatów do wyrobu, napraw i konserwacji ludowych instrumentów muzycznych, wyposażony w tokarki, stoły montażowo-stolarskie i inne specjalistyczne narzędzia.

Nowo wybudowana filharmonia, o kubaturze 12,7 tys. m³ i powierzchni użytkowej 1,6 tys. m², będzie pełnić funkcje naukowo-dydaktyczne i koncertowe.

Jej architektura będzie nawiązywać do istniejącej zabudowy przestrzennej Zbąszynia. Elewacja frontowa będzie stanowić gablotę ekspozycyjną historycznych instrumentów muzycznych związanych z regionem, m.in. wielkopolskich kozłów, mazanek, szałamai.

 

 

Z racji funkcji, które będzie spełniał budynek – szkoła muzyczna i sala koncertowa – Skanska zastosuje odpowiednie rozwiązania konstrukcyjne i materiałowe zapewniające podwyższone wymagania akustyczne obiektu. W celu zapewnienia izolacji od ruchu ulicznego Sali koncertowej wykonane zostaną żelbetowe ściany nośne i osłona zewnętrzna wygłuszająca z cegły klinkierowej i izolacji miękkiej. Dodatkowo, tzw. wewnętrzne „pudło” sali zostanie wykonane z płyt drewnianych na stelażu odsuniętym od ściany. Sala koncertowa wymaga takiego wykonania, aby nie wystąpiły w niej niekorzystne odbicia fal dźwiękowych, które mogą być odbierane przez słuchaczy jako echo. W związku z tym strop podwieszony nad widownią będzie miał konstrukcję kasetonową. Zapewni ona odpowiednie rozproszenie dźwięku ograniczające odbicia fal.

Autor projektu: Architektoniczna Pracownia Autorska ARPA.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in