Istotne odstępstwo od zatwierdzonego projektu

22.09.2009

Odpowiada Anna Macińska − dyrektor Departamentu Prawno-Organizacyjnego GUNB.

Posiadam pozwolenie na budowę na inwestycję, która obejmuje m.in. budowę zbiorników podziemnych. Pożądane byłoby przesunięcie tych zbiorników o ok. 10−15 m z powodu przyszłych planów inwestycyjnych. Projektant nie chce przeprojektować nam tej zmiany, zasłaniając się tym, że jest to zmiana istotna i będziemy musieli starać się o zmianę pozwolenia na budowę, przytacza pkt 7 z par. 36a ust. 5 Prawa budowlanego i dodaje, że na pewno wymagane będzie uzgodnienie z ZUDP. Czy jest to zmiana istotna i jak dokładnie rozumieć pkt 7 ww. paragrafu.
 
Odnosząc się do sprawy istotnych odstępstw od zatwierdzonego projektu budowlanego, wyjaśniam, że GUNB nie jest uprawniony do kwalifikacji charakteru dokonanych w konkretnym przypadku odstępstw. Taka ocena należy, zgodnie z art. 36a ust. 6 Prawa budowlanego, do projektanta, który dokonuje kwalifikacji zamierzonego odstąpienia oraz jest obowiązany zamieścić w projekcie budowlanym odpowiednie informacje (rysunek i opis) dotyczące odstąpienia. To projektant ponosi pełną odpowiedzialność za dokonane odstępstwa zarówno w postępowaniu administracyjnym, jak również w sprawach odpowiedzialności zawodowej, cywilnej lub ewentualnie karnej. Natomiast ostateczna ocena charakteru zamierzonych odstępstw należy do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej (starosta) albo organu nadzoru budowlanego.
Ponadto wyliczenie istotnych odstępstw zawarte w art. 36a ust. 5 ustawy – Prawo budowlane ma charakter enumeratywny. Dokonane zmiany, które nie zostały w nim wymienione, nie będą stanowić istotnego odstępstwa. Jeżeli odstąpienie wiąże się z obowiązkiem uzyskania opinii wymaganych przez przepisy szczególne, konieczne jest uzyskanie decyzji o zmianie pozwolenia na budowę. Prawo budowlane odsyła zatem do przepisów odrębnych w tym zakresie. Na przykład, jeśli określone rozwiązanie wymaga uzgodnienia z jednostką dozoru technicznego bądź strażą pożarną, nie może być uznane za tzw. nieistotne odstępstwo w rozumieniu art. 36a ust. 5 Prawa budowlanego.
 
Niniejsze odpowiedzi nie stanowią wykładni prawa i nie są wiążące dla organów administracji publicznej orzekających w sprawach indywidualnych.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in