Innowacje w infrastrukturze siłą napędową gospodarki

23.08.2013

W ramach XI Targów Budownictwa Drogowego, Kolejowego oraz Zarządzania Ruchem „Infrastruktura” 2013 odbędzie się konferencja naukowo-techniczna pt.: „Innowacyjność infrastruktury czynnikiem rozwoju gospodarki”. Targi trwać będą od 22 do 24 października, w Centrum Targowo-Kongresowym MT Polska przy ul. Marsa 56c w Warszawie.

Organizatorami konferencji są: Komitet Transportu Polskiej Akademii Nauk,Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT oraz Akademia Inżynierska w Polsce.

Obserwując rozwój gospodarczy Polski, eksperci oceniają, że stopniowo będą wyczerpywać się dotychczasowe źródła wzrostu gospodarczego, takie jak: benefity związane z akcesją do Unii Europejskiej, stosunkowo tanie surowce czy korzystne położenie geograficzne w centrum Europy.

Jedną z kluczowych dróg utrzymania stabilnego rozwoju gospodarczego może okazać się wdrażanie innowacji, prowadzących między innymi do restrukturyzacji przemysłu. Aby jednak system transferu działalności innowacyjnej i badawczo-rozwojowej działał sprawnie, w kraju musi funkcjonować dobrze rozwinięta infrastruktura.

Dzięki coraz lepiej rozwiniętej infrastrukturze, Polska będzie mogła otworzyć się na nowe rynki zbytu i udostępnić własne rynki, a także osiągać coraz większe korzyści z przewozów tranzytowych. Odpowiednia sieć dróg ułatwi również dostęp do siły roboczej, a także wspomoże turystykę, integrację oraz rozwój regionalny.

Infrastruktura telekomunikacyjna, transportowa i energetyczna daje ogromną szansę obszarom słabiej rozwiniętym, powiązując je ściślej z tymi regionami, w których aktywność gospodarcza jest wyższa. Przyczynia się tym samym do łatwiejszego przepływu czynników produkcji, w tym wiedzy i technologii.

 

 

Na przestrzeni ostatnich lat nastąpiło wiele zmian w funkcjonowaniu gospodarki światowej. Przede wszystkim znacznie nasiliły się procesy globalizacyjne i stale wzrasta tempo starzenia się wiedzy i postępu technicznego. W wyniku procesu globalizacji znacznie zwiększyła się konkurencja na rynku światowym. Aby jej sprostać, przedsiębiorstwa i kraje zmuszone są do ciągłego poszukiwania nowych rozwiązań i wprowadzania innowacji.

Poprzez innowacjęrozumie się poszukiwanie, wdrażanie i upowszechnianie nowego lub znacząco ulepszonego rozwiązania. W Polsce powstało wiele rządowych i pozarządowych programów mających na celu wspieranie innowacyjności. Również Unia Europejska dofinansowuje nowatorskie rozwiązania i technologie.

Innowacje są bez wątpienia warunkiem sine qua non rozwoju gospodarczego. Podobnie, jak rozwój sieci transportowej. Co więcej, przy budowie infrastruktury drogowej, energetycznej czy telekomunikacyjnej również coraz częściej stosowane są nowatorskie metody, które umożliwiają jej szybsze jej powstawanie oraz znacząco wydłużają okres eksploatacji, a także zwiększają bezpieczeństwo jej użytkowników.

Konferencja naukowo-techniczna pt.: „Innowacyjność infrastruktury czynnikiem rozwoju gospodarki” będzie odnosiła się do tej problematyki, a uczestnicy w trakcie dyskusji będą starali się wypracować modele postępowania umożliwiające jak najbardziej efektywny rozwój gospodarki w naszym kraju, dzięki zastosowaniu innowacji i rozbudowie proinnowacyjnej infrastruktury.

Rozwój wysokiej techniki w Polsce, ukierunkowanej na potrzeby krajowe i eksport to niezwykle ważki i aktualny dziś temat. Podczas konferencji eksperci przeanalizują sytuację w Polsce i skonfrontują ją z warunkami innych krajów na świecie, a w szczególności w Unii Europejskiej. Tematyka konferencji dotyczyć będzie między innymi wpływu infrastruktur komunikacyjnych i energetycznych na warunki życia i pracy. Jako determinanta stanu państwa i pomyślności jego obywateli, staną się one przedmiotem dyskusji na temat skutecznych mechanizmów rozwijania przedsiębiorczości. Konferencja ma na celu wyznaczenie właściwych kierunków i narzędzi realizacji polityki, która poprzez wykorzystanie potencjału intelektualnego i fachowego w Polsce, umożliwi sprawniejszy rozwój nowoczesnego przemysłu i handlu. – zachęca do udziału w spotkaniu prof. dr hab. inż. Janusz Dyduch – przewodniczący Komitetu Transportu PAN, wiceprezes FSNT-NOT.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in