Zabytkowa hala targowa w Bydgoszczy stanie się oryginalną przestrzenią dla gastronomii, handlu i otwartych wydarzeń kulturalnych. Rewitalizacja obiektu zakończy się w 2022 roku.
Hala targowa w Bydgoszczy powstała w latach 1904-1906. W budynku funkcjonowało 96 stoisk. W 1924 r. zarządzanie halą przejęła Rzeźnia Miejska. Miasto nabyło obiekt w 2016 roku i rozpoczęło działania związane z rewitalizacją gmachu (ekspertyzy, projekt budowlany). W 2020 r. hala została częściowo wyremontowana. Zakres robót obejmował między innymi: remont dachu, naprawę murów, izolację ścian piwnic, odnowienie tynków. Rewitalizacja prowadzona była pod nadzorem konserwatora zabytków.
Fot. www.bydgoszcz.pl
W 2021 r. miasto wyłoniło operatora – spółkę Hala Targowa, która zajmie się remontem wnętrz. Główną częścią odrestaurowanej hali będzie „foodhall”, czyli przestrzeń z kawiarniami i restauracjami. W gmachu zaplanowano też miejsca handlowo-usługowe.
Zobacz:
Akademia Muzyczna w Bydgoszczy będzie miała nową siedzibę
Teatr Kameralny w Bydgoszczy po remoncie
Młyny Rothera w Bydgoszczy. ZDJĘCIA
Hala targowa w Bydgoszczy – zagospodarowanie wnętrza
Kilkanaście konceptów restauracyjnych, browar rzemieślniczy, kawiarnie, unikalny cocktail bar z największym regałem wystawowym w Polsce, akademia gotowania, bazar z produktami eko, mediateka, co-working, lokale handlowo-usługowe, kino letnie, strefy eventowe i masa innych atrakcji, które sprawią, że hala stanie się jednym z najpopularniejszych miejsc spędzania wolnego czasu w regionie – mówi Patryk Maćkowiak, przedstawiciel spółki Hala Targowa sp. z o.o.
W centralnej części piwnicy funkcjonować ma rzemieślniczy browar ze strefą eventową/rozrywkową. Na tym poziomie znajdą się również stoiska z żywnością, słodyczami. Parter zdominuje strefa gastronomiczna z kawiarniami, restauracjami, barami. Będą to punkty bez pełnego zaplecza gastronomicznego. Dzięki temu będzie mogło funkcjonować w budynku znacznie więcej lokali oferujących bardzo zróżnicowaną ofertę. Część parteru zajmie eko bazar. Piętro powstanie dzięki budowie antresoli. Będą tam dwie kawiarnie ze strefą konsumpcji. Zagospodarowany zostanie również plac przy hali. Powstaną letnie ogródki, mini plaża z leżakami. Ustawiona zostanie niewielka scena. Możliwa będzie organizacja plenerowego kina. W tej strefie znajdzie się łącznie około 250 miejsc dla gości.
Rewitalizacja wnętrza hali targowej w Bydgoszczy
Wykonawca, zgodnie z pozwoleniem na budowę, przeprowadzi rewitalizację wnętrz gmachu i dostosuje je do nowych funkcji. W zakres prac zlecanych przez operatora hali wchodzi między innymi wykonanie nowych instalacji, prace konserwatorskie przy ścianach wewnątrz obiektu oraz słupach konstrukcyjnych. W hali zamontowana zostanie antresola, która zwiększy powierzchnię użytkową o 400 metrów kwadratowych. Łącznie cały obiekt będzie miał 2300 mkw. Prace rozpoczną się jesienią 2021 r., a zakończą wiosną 2022 r. Obiekt zostanie otwarty w III kwartale 2022 roku, po adaptacji wszystkich lokali.
W wystroju hali znajdzie się wiele elementów nawiązujących do bydgoskiej historii:
- spichrze – konstrukcja zawieszona nad strefą konsumpcji, która przypominać ma słynne bydgoskie spichrze nad Brdą przy ulicy Grodzkiej;
- tabliczki z gwarą, czyli z nazwami konkretnych dań lub artykułów spożywczych powiązanych z danym lokalem gastronomicznym;
- drogowskazy upamiętniające nazwy ulic związanych w przeszłości z przemysłem, jak np. ul. Grunwaldzka 32 (Fabryka sygnałów kolejowych C. Fiebrandta), Dworcowa 110 (Fabryka cygar Adama);
- kogut – znak rozpoznawczy hali i inspiracja dla wielu rozwiązań wizerunkowych; jest to jeden z symboli województwa kujawsko-pomorskiego oraz nawiązanie do słynnej bydgoskiej historii o Janie Twardowskim.
Koszt remontu zleconego przez miasto Bydgoszcz wynosi 3,2 mln zł.
Urząd Miasta Bydgoszczy
Zobacz też:
Dworzec kolejowy w Bydgoszczy – udana renowacja historycznego obiektu
Wielopoziomowy parking w Bydgoszczy
Nowe mosty nad Brdą w Bydgoszczy
Nowa przystań wioślarska w Bydgoszczy