„Gospodarka a budownictwo”

19.11.2008

17 listopada br. w siedzibie Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych „Lewiatan” odbyła się koneferencja „Gospodarka a budownictwo” zorganizowana przez Związek Pracodawców Producentów Materiałów dla Budownictwa przy współpracy z Ministerstwem Infrastruktury.

Przygotowana w Ministerstwie Infrastruktury nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym usuwa część ryzyka inwestycyjnego związanego z oddziaływaniem planowanego przedsięwzięcia na środowisko. Kwestia wariantów lokalizacji rozważana będzie wcześniej, zanim pojawią się kosztowne i długotrwałe procedury zmiany planu zagospodarowania przestrzennego – powiedział podczas konferencji  podsekretarz stanu Olgierd Dziekoński.

Podczas konferencji, do udziału w której zaproszono przedstawicieli firm produkujących wyroby budowlane, prezentowano m.in. wyniki badania konkurencyjności w budownictwie opracowanego przez dra Marka Dietla. Komentując wyniki wiceminister skarbu Michał Chyczewski i wiceminister Olgierd Dziekoński wyrazili przekonanie, że tzw. „koordynacja strategiczna”, czyli legalna lub nie legalna współpraca między przedsiębiorstwami której celem jest zwiększenie zysku poprzez uzgadnianie decyzji strategicznych, np. odnośnie poziomu cen nie jest jeszcze na razie zagrożeniem dla rynku budowlanego w Polsce. Jednak w niektórych podklasach Polskiej Klasyfikacji Działalności poziom koordynacji powinien być przedmiotem zainteresowania samych przedsiębiorców.
Podczas spotkania Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego prezentował także prowadzone w Ministerstwie Infrastruktury prace nad nowelizacją ustawy o wyrobach budowlanych. Doprecyzowanie przepisów związanych z kontrolą wyrobów, w tym wprowadzenie tzw. „zakupu kontrolowanego”, były postulowane również przez środowisko samych producentów, którym nieuczciwe praktyki konkurencyjne utrudniają prowadzenie działalności. Przewiduje się, że nowelizacje ustawy o wyrobach budowlanych oraz ustawa o zmianie ustawy Prawo budowlane, ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw będą obowiązywać od połowy przyszłego roku.

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.