„Termo Organika Gaudi Projekt” rozstrzygnięty

19.11.2008

Ogólnopolski otwarty konkurs na projekt fasady budynku, dzięki któremu delikatnie mówiąc nie najpiękniejsze bloki polskich miast mogą zmienić się w dzieła sztuki rozstrzygnięty.

Jury spośród 68 nadesłanych na konkurs prac nagrodziło cztery projekty. Termo Organika, organizator konkursu zamierza  pomóc w realizacji  finałowych projektów, by w ten sposób promować termomodernizację.

Dzisiaj w warszawskiej siedzibie SARPu (Stowarzyszenie Architektów Polskich) zaprezentowane zostały zwycięskie projekty, a ich twórcy otrzymali nagrody.  Na ogłoszony w maju konkurs odpowiedziało prawie 70 twórców – profesjonalistów i amatorów z całej Polski. Uczestnicy mieli za zadanie zaprojektować oryginalną elewację, która spełni rolę niepowtarzalnej fasady i jednocześnie termoizolacji. Mogli sami znaleźć budynek do ocieplenia lub zająć się jednym z trzech standardowych i modelowych bloków zaproponowanych do metamorfozy przez organizatorów konkursu.
90 % uczestników konkursu przysłało projekty bazujące na modelowych budynkach.

Prace oceniało jury składające się z autorytetów świata sztuki, architektury i budownictwa, w którego skład weszli: Anda Rottneberg- historyk sztuki, Leon Tarasewicz- malarz, Mirosław Bałka- rzeźbiarz, Piotr Szaroszyk- architekt, Marek Kaproń- dyrektor ITB,  Aleksander Panek z NAPE  i  Anna Kamińska- naczelna miesięcznika Murator. 

Werdykt jury
Jurorzy pod przewodnictwem Andy Rottenberg zgodnie postanowili przyznać Nagrodę Specjalną za projekt, który mocno wyróżniał się na tle pozostałych „odważną wizją artystyczną”. Jego autorką jest Bogna Hamryszczak z Krakowa. 

Równorzędne nagrody regulaminowe otrzymali twórcy trzech prac:  Paweł Karpa z Grodźca, Żaklina Nowodworska i Michał Podgórczyk z Trójmiasta oraz Anna Ryplewska ze Szczecina. W związku z tym, że wszystkie finałowe projekty reprezentowały wyrównany, wysoki poziom –  ich autorzy dostali jednakowe nagrody pieniężne: 7 tys zł.

– Nadesłano wiele interesujących prac.  Oceniając je szukaliśmy projektów ze świeżymi pomysłami potrafiącymi znacząco odmienić wygląd budynku.  Do ścisłego finału wytypowaliśmy 20 prac o wysokim poziomie artystycznym – mówi Piotr Szaroszyk, architekt i  członek jury- Przyznanie nagród przy tak wyrównanym  poziomie nie było łatwe.  Całe jury ujęła artystycznym pomysłem i niezwykłą urodą praca Bogny Hamryszczak, która otrzymała od nas nagrodę specjalną.  Projekt ten jest jednak trudny do realizacji, głównie z ekonomicznego punktu widzenia.  Przyznaliśmy także trzy nagrody regulaminowe, które cechują ciekawe i odważne wizje artystyczne. Te projekty  bez problemu mogą być zrealizowane. Mnie osobiście najbardziej podobała się praca Los Koloros, która dzięki prostemu zabiegowi, wykorzystującemu  zabawę światłem zmienia zwykłą elewacje budynku w coś nietuzinkowego, ocieplającego otaczającą nas przestrzeń.

Różnorodne inspiracje
Autorzy projektów czerpali pomysły na fasady z rozmaitych źródeł. Część z twórców szukała natchnienia w przyrodzie. Ich projekty wykorzystywały roślinność jako artystyczny motyw i tło elewacji. Ale nie tylko. Autorka jednej z nagrodzonych prac, Anna Ryplewska wykorzystała w pracy żywioły: Wodę, Ognień. Ziemię i Powietrze.  Firmowym znakiem tego projektu jest  „falująca elewacja” nawiązująca do morskiej fali. 
Inni decydowali się na oryginalne pomysły łamiące tylko delikatnie modernistyczną formę budynków z wielkiej płyty.  Twórcy nagrodzonej pracy Los Koloros Żaklina Nowodworska i Michał Podgórczyk rozmieścili wokół okien budynku kolorowe szyby. W efekcie powstała fasada zmieniająca się w zależności od warunków oświetleniowych. -Jak mówią- wszystko po to, by subtelnie pobudzać przechodniów oraz mieszkańców  swą ciepłą gamą kolorów. 

Wśród nadesłanych prac nie zabrakło projektów nawiązujących do sztuki nowoczesnej. Jedna z prac była inspirowana słynnymi obrazami Andy Warhola. Elewację piętnastopiętrowego budynku zdobiła gigantyczna podobizna Marlin Monroe. Niektórzy jako motyw wykorzystywali modę. Według zdobywczyni Nagrody Specjalnej – Bogny Hamryszczak,  elewacja budynku może pełnić podobną rolę co ubranie człowieka, zaznaczający jego odmienność. Jest zewnętrzną powłoką nadającą indywidualny charakter poszczególnym budynkom. Zaprojektowana przez nią elewacja ma być elementem ruchomym, zdejmowanym podobnie jak ubranie. Składa się z modułów, które mogą być przeznaczone i montowane w całości lub fragmentarycznie na innych budynkach. 

Wykorzystanie projektów  i pomoc w realizacji
Organizator i fundator nagród – Termo Organika cieszy się, że odkryte zostały ciekawe osobowości twórcze.  – Mamy  nadzieję, że na podstawie konkursowych prac powstaną niezwykłe fasady budynków. Chcielibyśmy  zaznaczyć, że jeśli znajdzie się zainteresowany inwestor, to pomożemy w realizacji projektów – mówi Dariusz Stachura, prezes Termo Organiki.  – Liczymy na to, że konkurs spełni także swój cel edukacyjny, pokaże, że   termomodernizacja nie musi być tylko zabiegiem technicznym, ale również estetycznym. Nagrodzone prace udowadniają, że jest to możliwe.

Na stronie konkursowej www.termoorganikagaudiprojekt.pl dostępnych jest 20  najlepszych prac,  które dotarły do ścisłego finału konkursu. Termo Organika przekaże projekty wszystkim tym, którzy chcą  wykonać oryginalną termomodernizację.  Krakowska firma pomoże również w przystosowaniu technicznym projektu do budynku, który ma być modernizowany.  Ponadto dostarczy w atrakcyjnej cenie markowy styropian w kropki.

Nagroda publiczności – Styropian w kropki dla wybranego hasła
Konkurs Termo Organika Gaudi Projekt jeszcze się nie zakończył. W Internecie trwa wybór najlepszej pracy. Każdy może stać się członkiem jury i nagrodzić jednego z twórców. Wystarczy wejść na stronę konkursu i zagłosować na wybrany projekt oraz zaproponować slogan dotyczący produktów Termo Organiki.  Krakowska firma nagrodzi najbardziej oryginalne hasło, a jego autor otrzyma pomoc przy dociepleniu własnego domu – zniżkę na produkty Termo Organiki oraz doradztwo w zakresie wykonania docieplenia. Konkurs przeznaczony jest dla osób fizycznych.  

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in