Gniazda w pomieszczeniach o podniesionej wilgotności powietrza

05.01.2016

Osprzęt do kuchni i łazienki powinien być tam dobrany ze szczególną starannością.

Osprzęt elektryczny należy do tych elementów wyposażenia domu, które muszą spełniać najwyższe standardy bezpieczeństwa. Kwestia ta ma szczególne znaczenie w pomieszczeniach  o  podniesionej wilgotności powietrza, ponieważ – jak powszechnie wiadomo – prąd i woda nie powinny mieć ze sobą styczności. Wybierając osprzęt do kuchni i łazienki najlepiej postawić zatem na funkcjonalne i bezpieczne gniazda bryzgoszczelne.

Kuchnia i łazienka to pomieszczenia, w których wygodny dostęp do źródeł prądu jest wręcz niezbędny. Gniazda wtykowe bardzo często muszą być zlokalizowane w pobliżu zlewozmywaka, wanny czy też umywalki. Ryzyko zachlapania tych miejsc wodą jest bardzo wysokie, dlatego też osprzęt powinien być tam dobrany ze szczególną starannością. „Narażenie gniazdek elektrycznych na stały kontakt z wilgotnym powietrzem lub też ich przypadkowe zalanie może mieć bardzo nieprzyjemne konsekwencje. Z tego też powodu w pomieszczeniach kuchennych oraz w łazience konieczne jest zastosowanie osprzętu o wysokim współczynniku ochrony. Najlepszym wyborem są gniazda bryzgoszczelne, np. z kolekcji KIER firmy Ospel. Cały moduł, wraz z torami prądowymi, zabezpieczony jest specjalną klapką, pod którą nie przedostanie się żadna kropla wody”, wyjaśnia Michał Lenart, konstruktor produktu firmy Ospel. Gniazda bryzgoszczelne, jako osprzęt dedykowany wnętrzom o dużej wilgotności, muszą spełniać jeszcze jeden warunek, czyli gwarantować odpowiedni poziom ochrony przez obudowę. W przypadku produktów z kolekcji KIER stopień ten wynosi IP-44, co oznacza, że osprzęt jest skutecznie zabezpieczony przed wodą pryskającą ze wszystkich kierunków, dodaje Michał Lenart.

Gniazda bryzgoszczelne zapewniają maksymalny poziom bezpieczeństwa, a do tego są niezwykle funkcjonalne i wygodne w użytkowaniu. W ofercie renomowanych producentów osprzętu znaleźć można wiele różnych modeli i kolorów gniazdek z tzw. klapką. Kolekcja KIER marki OSPEL zawiera gniazda bryzgoszczelne z klasycznym uziemieniem IP-44 oraz z uziemieniem schuko IP-44, a każde z nich dodatkowo występuje w wersji z przesłonami torów prądowych i bez nich.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.