Fotowoltaika w budownictwie

04.08.2008

Według badań firmy Frost & Sullivan rynek urządzeń fotowoltaicznych w Europie w ubiegłym roku zagarnął około 6,24 mld euro przy tempie wzrostu 46%. Jako element tego rynku, w 2007 r. rozwiązania BIPV, czyli fotowoltaiki zintegrowanej z budownictwem (BIPV – Building Integrated Photovoltaics), przyniosły 149 mln euro przy tempie wzrostu rynku 33%.

Dzięki poszukiwaniu materiałów budowlanych oszczędzających energię w sposób ciągły, rynek BIPV jest sektorem rosnącym. Rozwiązania BIPV, będące segmentem rozwijającego się rynku urządzeń fotowoltaicznych, stają się popularną metodą wykorzystywania energii słonecznej do generowania energii elektrycznej.
Pojęcie „fotowoltaika zintegrowana z budownictwem” oznacza elementy fotowoltaiczne (PV – photovoltaic) strukturalnie pełniące funkcje  zewnętrznych elementów budynków, przykładowo fasady czy dachu. Częściej materiały te używane są w zastosowaniach sieciowych niż do mikrogeneracji autonomicznej. Na skutek wykorzystania modułów fotowoltaicznych, energia elektryczna jest przechwytywana i wykorzystywana do generowania energii elektrycznej. Istnieje również możliwość generowania ciepła z BIPV wykorzystując przezroczyste moduły, to zjawisko nie zostało jednak na chwilę obecną jeszcze wystarczająco zbadane. System BIPV można zainstalować zarówno podczas samej fazy wznoszenia budynku, jak i po. Projekt OpTIC w Walii oraz Stillwell Avenue Station w Nowym Jorku – to współczesne przykłady wykorzystania BIPV w estetycznie atrakcyjnych obiektach. Dzięki subsydiom UE oraz zachętom podatkowym ceny maleją, lecz system nadal pozostaje drogi. Jednak to nie jedyny problem. Jak mówi  analityka Frost & Sullivan Akhilla Sivanandana z Building Technologies Group: „Uczestnicy rynku w całej Europie muszą teraz znaleźć sposoby na uporanie się z tym, co wielu uznaje za dwa największe wyzwania stojące obecnie przed rynkiem BIPV: estetyką BIPV oraz finansowaniem i prawem własności systemu”.
Na przestrzeni ostatnich kilku lat różne typy BIPV wykorzystywano zarówno w różnych formach, jak i do różnych celów. Zintegrowane systemy fasadowe świetnie spisują się jako osłona przeciwdeszczowej, co równoważy koszty innych komponentów budowlanych. W zintegrowanych systemach dachowych moduły PV zintegrowane są z każdą dachówką. Półprzezroczyste i przezroczyste instalacje mogą natomiast wpuszczać część światła jako oświetlenie dzienne albo służyć jako okna widokowe. Fotowoltaiczne urządzenia mogą być również używane do zacieniania, montowane zarówno podczas, jak i po ukończeniu wznoszenia budynku. Warto zaznaczyć, że metoda ta może być bardzo wydajna, zależnie od typu użytych modułów fotowoltaicznych. Stosowane są dwa podstawowe typy modułów PV. Fotoogniwa krystaliczne wykorzystują krzemowe płytki połączone ze sobą elektrycznie i przymocowane do podłoża modułu. Technologia cienkowarstwowa, wykorzystująca cienkie warstewki krystalicznego krzemu hodowane na podłożu obcym, na przykład szkle lub stali, jest wprawdzie mniej wydajna, lecz jej integracja jest łatwiejsza.
Technologia BIPV zyskała na ogromnym poparciu politycznym. UE od dłuższego czasu poszukuje czystych, wolnych od emisji form generowania energii elektrycznej i w pełni wspiera tę technologię. Cel zmniejszenia zależności Europy od węgla oraz energii jądrowej jest osiągalny z użyciem metod BIPV. Na dzień dzisiejszy technologia ta nie może jeszcze konkurować na równych zasadach z bardziej powszechnymi i stosowanymi metodami konwencjonalnego wytwarzania energii elektrycznej, jednak tempo jej wzrostu wróży sukcesy.
I pomimo tego, iż europejski rynek BIPV jest nadal nieduży, to prognozy analityków wskazują, iż ta nowa technologia jest obiecująca dla przyszłości wytwarzania „zielonej” energii w Europie.

Źródło: www.CIRE.pl

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in