Nowe przepisy weszły w życie 30 czerwca 2023 r. i zawierają szereg regulacji, które mają ułatwić i przyśpieszyć realizację tego typu obiektów.
Ustawa z dnia 14 kwietnia 2023 r. o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie elektrowni szczytowo-pompowych oraz inwestycji towarzyszących (Dz.U. z 2023 r. poz. 1113)
Ustawa w sposób kompleksowy reguluje wszelkie niezbędne kwestie dotyczące przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie elektrowni szczytowo-pompowych oraz inwestycji towarzyszących.
Dotychczas wskazane inwestycje były realizowane na podstawie przepisów zawartych w wielu ustawach, m.in. z obszaru planowania i zagospodarowania przestrzennego, prawa budowlanego czy ochrony przyrody. Tego rodzaju inwestycja będzie inwestycją celu publicznego, co wiąże się z ułatwieniem procesu inwestycyjnego.
Akt prawny wprowadza wymóg wydania decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji w zakresie elektrowni szczytowo-pompowej. Decyzja ta będzie zawierać postanowienia o charakterze lokalizacyjnym, podziałowym i wywłaszczeniowym. Jednocześnie ułatwiony zostanie proces pozyskiwania gruntów na potrzeby realizacji inwestycji.
Pozwolenie na budowę elektrowni szczytowo-pompowej ma być wydawane przez wojewodę na zasadach i w trybie określonym w Ustawie z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane. Natomiast w sprawie pozwolenia na użytkowanie obiektu właściwy będzie wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego.
Fot. Elektrownia Porąbka-Żar – druga co do wielkości elektrownia szczytowo-pompowa w Polsce (po elektrowni Żarnowiec). Fot. commons.wikimedia.org – Multi Passionate Guy
Ustawa przewiduje szereg regulacji, które mają ułatwić i przyśpieszyć realizację wskazanych inwestycji. Na etapie składania wniosku o wydanie decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji wprowadzono procedurę opiniowania (zamiast wymogu uzyskania uzgodnień, pozwoleń, zgód itp.) i zakreślono organom 30-dniowy termin na przedstawienie swojego stanowiska. Określono czas na wydanie przez organy administracyjne poszczególnych rozstrzygnięć, np. decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych. Ponadto inwestor będzie uprawniony do wejścia na teren nieruchomości w celu wykonania pomiarów, badań lub innych prac niezbędnych do sporządzenia wniosku o wydanie decyzji wymaganych w celu realizacji inwestycji.
Opracowała Aneta Malan-Wijata
>>> Modernizacja śluzy na stopniu wodnym Januszkowice – betonowanie obiektów
>>> MEW Sromowce V przykładem efektywnej energetyki wodnej
>>> Specjalistyczne uszczelnienia budowli hydrotechnicznych – przykłady realizacji
>>> Osuwiska – zagrożenie dla budowli hydrotechnicznych