Obiekty budowlane metra – rozporządzenie w sprawie warunków technicznych

29.08.2023

 

Obiekty budowlane metra

Fot. pixabay – 3005398

 

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 16 maja 2023 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać obiekty budowlane metra i ich usytuowanie (Dz.U. z 2023 r. poz. 1210), opublikowane zostało 27 czerwca 2023 r.

 

Rozporządzenie zastąpi dotychczas obowiązujące w tej materii rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 17 czerwca 2011 r. (Dz.U. z 2011 r. nr 144 poz. 859), które będzie obowiązywało jeszcze do 27 grudnia 2023 r.

Nowe rozporządzenie określa warunki, jakim powinny odpowiadać obiekty budowlane metra i ich usytuowanie, uwzględniając rozwiązania związane z zapewnieniem dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, o których mowa w Ustawie z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (Dz.U. z 2020 r. poz. 1062).

Przedmiotowy akt prawny zawiera regulacje dotyczące usytuowania obiektów budowlanych metra oraz określa wymagania dla stacji metra i tuneli, nawierzchni i ukształtowania toru metra oraz budowli i urządzeń infrastruktury technicznej metra.

Poza tym w rozporządzeniu zawarto wymagania w zakresie:

  • zapewnienia bezpieczeństwa pożarowego obiektów budowlanych metra,
  • zapewnienia oddziaływania statycznego obiektów metra na sąsiednią zabudowę,
  • zapewnienia ochrony obiektów budowlanych metra przed oddziaływaniem prądów błądzących.

Rozporządzenie wejdzie w życie 28 grudnia 2023 r.

 

Opracowała Aneta Malan-Wijata

 

>>> Budowa drogi ekspresowej S2 pod tunelem metra w Warszawie

>>> Stacja metra Bródno – podsumowanie prac fundamentowych. FILM z budowy

>>> Stacja Trocka z najgłębszymi fundamentami w Polsce

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.