DSS finalizuje przejęcie spółki w Mongolii

11.07.2011

Dolnośląskie Surowce Skalne (DSS) sfinalizowały umowę przejęcia 100% mongolskiej spółki EKTU Co. Ltd, posiadającej koncesję na poszukiwanie pierwiastków ziem rzadkich. Akwizycja otwiera możliwość rozpoczęcia prac geologicznych na obszarze obejmującym ponad 2,7 tys. ha w mongolskiej prowincji Dornogobi.

W kolejnym kroku DSS ma zamiar niezwłocznie przystąpić do opracowania niezbędnej dokumentacji geologicznej, a w przypadku potwierdzenia występowania na obszarze objętym koncesją złóż rzadkich pierwiastków, wystąpić o wydanie koncesji eksploatacyjnych.

Finalizując zakup spółki w Mongolii otwieramy nowy etap w historii DSS. To ważny element realizacji strategii, która zakłada rozwój w sektorze eksploatacji i komercyjnego wykorzystania pierwiastków ziem rzadkich obok tradycyjnej działalności w segmencie kruszyw wykorzystywanych w projektach infrastrukturalnych – mówi Jan Łuczak, Prezes DSS. Zakup spółki to pierwszy etap planu biznesowego, który w krótkim czasie ma doprowadzić do rozpoczęcia produkcji komercyjnej. W ciągu kilku najbliższych miesięcy Spółka opracuje dokumentację geologiczną, która posłuży do wydania koncesji eksploatacyjnej. Jednocześnie DSS prowadzi działania mające na celu pozyskanie technologii przeróbki rud pierwiastków ziem rzadkich oraz zbudowanie zakładu przeróbczego. Dynamiczne działania Spółki mają doprowadzić do szybkiego uruchomienia produkcji, aby w maksymalnym stopniu skorzystać z unikalnej sytuacji panującej na rynku pierwiastków ziem rzadkich.

 

Wartość transakcji wyniosła 4 mln USD. DSS przejął 100% udziałów w spółce, która posiada niezwykle cenne aktywo, jakim jest koncesja na poszukiwanie pierwiastków ziem rzadkich na obszarze, gdzie ich występowanie zostało udokumentowane

 

Poprzez akwizycję DSS zyskuje dostęp do 15 pierwiastków z grupy lantanowców oraz dwóch dodatkowych pierwiastków – itru i skandu. Lantanowce to pierwiastki o strategicznym znaczeniu dla gospodarki, powszechnie wykorzystywane w rozmaitych urządzeniach elektronicznych począwszy od telewizorów, przez komputery, telefony komórkowe aż po urządzenia do obrazowania medycznego, czy diody. Dodatkowo lantanowce służą jako element składowy wojskowych systemów naprowadzania, wykrywania i zagłuszania. Stosuje się je również w elektrowniach wiatrowych i panelach słonecznych. Co najważniejsze, nie można ich zastąpić żadnym innym materiałem.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in