Ciepłe i szczelnie zamknięte schronisko Rabothytta w Norwegii

28.03.2014

W otoczeniu zapierającego dech w piersiach piękna dalekiej północy Norwegii powstał wysokiej klasy obiekt, zapraszający poszukiwaczy przygód na wspaniały lodowiec Okstind.

Projekt schroniska zlecony został przez Den norske turistforening, DNT (norweski związek traperów) i zaprojektowany przez Jarmund/Vigsnæs Architects. Schronisko „Rabothytta” zostało zbudowane zgodnie z dokładnie przygotowaną specyfikacją, aby wytrzymać trudne warunki pogodowe panujące w tamtym regionie. Zaprojektowane zgodnie z naturalnymi formami krajobrazu, składa się z samodzielnych kabin mogących pomieścić grupy do trzydziestu osób, które podróżują z własnym wyżywieniem.

 

 

Służąca jako „baza” dla wypraw wysokogórskich konstrukcja wymagała solidnych rozwiązań mogących ochronić przed mocnymi podmuchami wiatru, deszczem, śniegiem i lodem, z jednoczesną optymalizacją wydajności termicznej i komfortu we wnętrzu. Dwa różne rodzaje zaawansowanych membran oddychających DuPont™ Tyvek® chronią przed wilgocią, a jednocześnie pozwalając na dyfuzję pary wodnej.

Elegancka i wytrzymała architektura schroniska zbudowana jest na drewnianej konstrukcji szkieletowej oraz asfaltowych płytach. Fundamenty wykonane są z betonu, a fasada składa się z 32-milimetrowych, lokalnych świerkowych desek w naturalnym kolorze. Świerkiem obłożone są też ściany wewnętrzne i podłoga w schronisku, a DuPont™ Tyvek® Soft uszczelnia środkową konstrukcję chroniąc obiekt podczas budowy, jak również po ukończeniu tego procesu. Ogromne okna widokowe są wykonane z dwóch warstw szyb z dodatkową, zewnętrzną powłoką 13-milimetrowego, hartowanego szkła, dostarczonego przez producenta Trenor AS.

 

 

Dwuspadowa konstrukcja dachu zbudowana jest z drewnianych krokwi Kerto owiniętych izolacją DuPont™ Tyvek® Supro Grid, tworzącą barierę dla wiatru i wilgoci. Membrana ta stanowi kluczowy element ochronny budynku przed ukończeniem budowy oraz zwiększa komfort wewnątrz obiektu po zakończeniu prac budowlanych. Dodatkowa ochrona została zapewniona przez Isola Isokraft, niezwykle mocną membranę asfaltową wykończoną deskami Kebony.

Położone na 66° szerokości północnej, 1200 m nad poziomem morza i 60 km na południe od koła podbiegunowego, schronisko korzysta z całego naturalnego, pięknego otoczenia i jednocześnie jest chronione najlepszą technologią nowoczesnego budownictwa. Zostało zaprojektowane dla zapewnienia maksymalnej wydajności, gdzie ciepło dostarczane jest przez system ogrzewania drewnem i elektrycznością pochodzącą z paneli słonecznych, akumulatora lub sieci elektrycznej (w razie potrzeby). Planowane jest również podłączenie turbin wiatrowych.

Konstrukcja pozwala na takie wykorzystanie energii, że mniejsza grupa osób może ogrzać tylko niewielką część kabiny – ma to kluczowe znaczenie, gdy materiały eksploatacyjne, takie jak drewno, gaz itp., muszą być dostarczane helikopterem. Odporność struktury na napór wiatru ma decydujące znaczenie ze względu na jego bliskość do ogromnego lodowca z jednej strony oraz strome góry po drugiej. Prędkość wiatru często osiąga tam ponad 200 km/h.

Obiekt „Rabothytta” zostanie oficjalnie otwarty w sierpniu 2014 r.

 

Zdjęcia dzięki uprzejmości Hemnes Turistforening, wszelkie prawa zastrzeżone.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in