Centrum Sportowe „Wzorcownia Ruchu” będzie obiektem o powierzchni ok. 8000 m², w którym znajdą się m.in. boiska, ścianki wspinaczkowe, sala gimnastyczna oraz strefa spa.
Centrum Sportowe „Wzorcownia Ruchu” powstaje w Świlczy graniczącej bezpośrednio z Rzeszowem. Składają się na nie: dwie hale sportowe i infrastruktura towarzysząca, budynek usługowy (usługi w zakresie sportu i rekreacji), część zamieszkania zbiorowego. Ośrodek stanie na działce o powierzchni 1,73 ha. Powierzchnia zabudowy budynku usługowego to 2777 m² przy kubaturze 38 706 m³. Obiekt będzie mieć cztery kondygnacje nadziemne i jedną podziemną. Będzie się składać z dwóch części odmiennych konstrukcyjnie. Budynek ten został zaprojektowany w układzie litery „L”. Połączy się on z parterową halą sportową zaprojektowaną na planie prostokąta. Powierzchnia zabudowy hali wyniesie prawie 5000 m² przy kubaturze 61 523 m³. Pomieści ona m.in. salę gimnastyczną o powierzchni blisko 700 m², boisko wielofunkcyjne, w tym pełnowymiarowe do piłki nożnej „Orlik”, i dwie ściany wspinaczkowe. W części budynku wielofunkcyjnego zlokalizowano baseny, spa, łaźnię parową i suchą oraz grotę śnieżną.
Generalnym wykonawcą I oraz II (ostatniego) etapu inwestycji została spółka Moris Polska.
– Spośród zadań I etapu budowy realizujemy obecnie roboty żelbetowe konstrukcji. W styczniu rozpoczniemy etap II i w jego ramach początkowo zaczniemy prace przy instalacjach sanitarnych i elektrycznych. „Wzorcownia Ruchu” stanowi jedną całość, niemniej jest to obiekt zróżnicowany konstrukcyjnie. Budynek usługowy ma konstrukcję żelbetową, natomiast hala sportowa to klasyczna konstrukcja stalowa – mówi dyrektor ds. inwestycji Moris Polska Tomasz Chmiel.
Oba budynki tworzą nowoczesną zwartą bryłę wzbogaconą dodatkowo podziałami na elewacji. Wejście główne do budynku usługowego zaprojektowano od strony północnej, a dodatkowo jest ono akcentowane w bryle budynku przez podcień. Wejście główne do hali sportowej znajdzie się w elewacji wschodniej.
– O skali inwestycji świadczy fakt, że fundament w technologii białej wanny pochłonął 1000 m³ betonu i 120 ton stali. Przebieg robót zawdzięczamy wyłącznie naszym metodom zarządzania, ponieważ na rynku – oprócz dużych skoków cen stali i innych materiałów budowlanych – występują także ich braki i nierytmiczność dostaw. Zjawiska takie, wcześniej rzadko w Polsce spotykane, wymagają wdrażania specjalnych metod planowania i zarządzania procesem budowlanym. Stan surowy zamknięty obiekt osiągnie w kwietniu przyszłego roku – relacjonuje Wojciech Marasik, kierownik projektu z ramienia Moris Polska.
Centrum Sportowe „Wzorcownia Ruchu” zaprojektowała pracownia Urban Project, a jego inwestorem jest Centrum Ubezpieczeń i Turystyki Marek Piskur.
Przeczytaj też:
Centrum sportowo-rekreacyjne w Jarocinie gotowe
Hala sportowa w Stalowej Woli dla szkoły