Budowa krakowskiego Angel Wawel

30.01.2013

Położony u podnóża Wawelu dawny klasztor zakonu sióstr koletek i przylegające tereny przejdą gruntowną rewitalizację, której efektem będzie zespół apartamentów Angel Wawel.

Przygotowania do projektu rozpoczęły się już w 2003 r., kiedy to spółka Angel Wawel należąca do Angel Poland Group – autora takich krakowskich inwestycji jak m.in. Angel Plaza i Angel City – zakupiła budynek i przylegające grunty przy ulicy Koletek 12. Historia tego budynku sięga XVI w., kiedy to starosta Zygmunt Dębiński ufundował siostrom zakonnym zwanym koletkami ich przyszłą siedzibę. Na przestrzeni wieków obiekt był kilkukrotnie rozbudowany. Obecnie budynek zostanie poddany całkowitej renowacji w zgodzie z wytycznymi Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Ze szczególną troską odnowiona zostanie fasada budynku, jak również wnętrza oraz wielowiekowe polichromie. Dobudowana zostanie nowoczesna część apartamentowa, która domykać będzie budynek, tworząc od środka reprezentatywne patio. Projekt ogrodów, które znajdą się na jego terenie został opracowany  przez Matta Jamesa – znanego brytyjskiego projektanta zieleni.

Na terenie kompleksu znajdzie się 235 apartamentów Do dyspozycji mieszkańców będą: podziemne miejsca parkingowe, SPA, basen, residence lounge, piwnica na wina jak i wiele innych udogodnień. W przyziemiu budynków znajdzie się również ogólnodostępna, reprezentacyjna część handlowa.

Inwestycja ma być gotowa w połowie 2015 r.

W ramach troski o kulturowe dziedzictwo tego wyjątkowego miejsca, inwestor już w fazie projektu nawiązał współpracę ze światowej klasy artystami, którzy w Angel Wawel wystawiać będą swoje prace. Część z nich zostanie zaprezentowana w ramach czasowych, ogólnodostępnych ekspozycji, a niektóre wzbogacą wnętrze budynku na stałe. 

 

 

Po likwidacji klasztoru sióstr koletek i przejęciu działki przez Towarzystwo Dobroczynności, dawny ogród klasztorny znajdujący się w części północnej został zabudowany budynkami użyteczności publicznej. U zbiegu ulic Koletek i Sukienniczej, w 1882 r., powstał okazały budynek w stylu eklektycznym – Dom Towarzystwa Dobroczynności (dom starców), w którego narożnym wykuszu, na poziomie I i II piętra usytuowana została kaplica. W porozumieniu z Małopolskim Miejskim Konserwatorem Zabytków obiekt ten przejdzie renowację przy zachowaniu zabytkowych form i polichromii. Docelowo stanie się 600-metrowym lokalem typu penthouse.

Zachowanie zabytkowego charakteru kaplicy uczyni z niej najbardziej unikalną przestrzeń mieszkalną nie tylko w kraju, ale także w tej części Europy.Projekt wnętrza zostanie powierzony Robertowi Koniecznemu z katowickiej pracowni KWK Promes.

 

 

 

Projekt architektoniczny przygotowała paryska pracownia Gottesmann-Szmelcman we współpracy z krakowskim biurem architektonicznym ABP.

Całkowita wartość inwestycji to ok. 200 milionów złotych. Bankiem finansującym jest BRE Bank. Spółka Angel Wawel wyłania obecnie generalnego wykonawcę spośród wiodących firm na rynku.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in