Autodesk BIM DAYS 2021 – przed nami kolejne etapy rozwoju BIM

16.11.2021

Za nami szósta edycja Autodesk BIM DAYS 2021 | Cyfrowa współpraca. Trzydniowe wydarzenie (20–22 października br.) zgromadziło przed ekranami komputerów blisko 800 osób.

 

BIM DAYS 2021

 

Wydarzenie Autodesk BIM DAYS 2021 koncentrowało się wokół kwestii istotnych dla wszystkich uczestników procesu inwestycyjnego – architektów, konstruktorów i instalatorów, wykonawców oraz inwestorów prywatnych i publicznych. Przewodnimi tematami były: zrównoważony rozwój, cyfryzacja w branży, współpraca w oparciu o jeden inteligentny model.

Konferencję otworzył Paul Fleming, dyrektor AEC w regionie EMEA, prezentacją „Zrozumieć cyfrową transformację w branży architektoniczno-budowlanej”. W wystąpieniu podkreślił rolę BIM w kompleksowej cyfryzacji firm. Wskazał też na przyspieszenie adopcji rozwiązań chmurowych, między innymi ze względu na zmianę metod pracy spowodowaną przez pandemię.

Podczas BIM DAYS 2021 miała miejsce premierowa prezentacja raportu „Zrównoważony rozwój cyfrowy w Polsce”. Opracowanie to udowadnia, że elementy zrównoważonego rozwoju już dzisiaj znajdują swoje odzwierciedlenie w strategiach firm.

 

Transformacja cyfrowa w branży budowlanej

Tematem jednej z dyskusji była cyfryzacja branży budowlanej. W rozmowie zaprezentowano dwie perspektywy – konsultanta zewnętrznego oraz lidera wewnątrz firmy.

– Transformacja cyfrowa to nie tylko technologia. Potrzebna jest zmiana mentalności, zmiana sposobu myślenia wszystkich osób, które uczestniczą w procesie zmiany. To nie jest krótkoterminowy proces, to jest ewolucja, która musi być przeprowadzona bezpiecznie dla całej organizacji – zauważył Aleksander Szerner, prezes Stowarzyszenia BIM.

– Na samym początku zdefiniowaliśmy obszary, w których chcemy przejść przez transformację cyfrową. Koncentrowaliśmy się na 5 polach: klient, innowacje, budowanie wartości dodanej, dane i konkurencja – tłumaczył z kolei Jakub Pękala, BIM Lead, Erbud Group. – Stworzyliśmy zupełnie nowe procesy w oparciu o standardy i cele wdrożenia i z tym zestawem ruszyliśmy na nasze budowy.

 

Nowości Autodesk podczas BIM DAYS 2021

BIM jest coraz powszechniej stosowany. Korzyści wynikające z lepszej współpracy w ramach inteligentnego modelu są widoczne dla wszystkich uczestników procesu architektoniczno-budowlanego. Co dalej? Autodesk zaprezentował kierunki rozwoju oprogramowania i liczne nowości. Wśród nich znalazły się rozwiązania chmurowe, dające możliwość usprawnienia współpracy na placu budowy, przechowywania nieograniczonej ilości danych na jednej platformie, przeglądania projektów oraz ich bieżącej aktualizacji. Ważne miejsce zajęły nowe trendy – sztuczna inteligencja, projektowanie generatywne, rozwiązania takie jak Spacemaker, Tandem, Innovyze, GroundForces, Autodesk Construction Cloud, Upachin. Wypełniają one „cyfrowe luki” w procesie realizacji inwestycji: od koncepcji, poprzez rozruch, aż do eksploatacji.

 

Uczestnicy wysoko ocenili poziom merytoryczny konferencji, na którą złożyło się blisko 40 sesji z udziałem międzynarodowych prelegentów. Nagrania wystąpień dostępne są na stronie pokonferencyjnej. Patronami instytucjonalnymi BIM DAYS 2021 byli: Polska Izba Inżynierów Budownictwa, Proptech Foundation, Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP, Stowarzyszenie BIM.

 

 

Czytaj także:

Stowarzyszenie BIM łączy ludzi i technologie w cyfrowym świecie

Rodzaje i systematyka kolizji budowlanych dla potrzeb uzasadnienia metodologii BIM

Wymiana danych w formatach OpenBIM w projektach infrastrukturalnych

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in