Zrównoważony rozwój cyfrowy – badanie Autodesk

Artykuł sponsorowany

16.11.2021

43,5% przedsiębiorstw postrzega zrównoważone praktyki jako ważne, jednak brakuje do nich formalnego podejścia. Dążenie do jak najniższej emisyjności, analiza danych oraz ciąg dalszy cyfrowej transformacji – to główne trendy w zakresie zrównoważonych działań w najbliższych 5–10 latach. Najnowsze badanie Autodesk pokazuje, na jakim etapie dojrzałości w kontekście zrównoważonego rozwoju są firmy w Polsce.

 

Dynamicznie zamieniająca się sytuacja na świecie, nie tylko w kontekście dostępu do zasobów, ale też wyzwań związanych z sytuacją klimatyczną zmusza firmy do prowadzenia działań z zakresu zrównoważonego rozwoju. Aby zilustrować tę trajektorię zmian, Autodesk, we współpracy z ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku, zrealizował badanie pt. Zrównoważony rozwój cyfrowy w polskich firmach przemysłowych i architektoniczno-budowlanych.

 

Zrównoważony rozwój

Zrównoważony rozwój ma ważne miejsce w strategii, ale generuje koszty

Z badania wynika, że zrównoważony rozwój zajmuje kluczowe miejsce w strategii korporacyjnej większości firm, lecz w bardzo wielu przypadkach brakuje do tego zagadnienia formalnego podejścia. Najdobitniej świadczy o tym fakt, że w niemal 70% zbadanych przedsiębiorstw nie funkcjonuje oddzielny zespół ds. zrównoważonego rozwoju.

 

Zrównoważony rozwój

Zdaniem większości badanych, inicjatywy z zakresu zrównoważonego rozwoju często nie są opłacalne – generują koszty, a nie przynoszą dodatkowego zysku. Niespełna 10% badanych firm zamierza wydać w najbliższych latach więcej niż 500 tys. euro na inwestycje z zakresu zrównoważonego rozwoju, a w 24% przedsiębiorstw kwota przeznaczona na ten cel najprawdopodobniej nie przekroczy 10 tys. euro. Warto zwrócić uwagę na fakt, że 25% badanych wskazało „brak środków finansowych” jako ważne wyzwanie dla firmy w związku z realizacją celów zrównoważonego rozwoju.

 

Koncepcja zrównoważonego rozwoju nie jest nowa, lecz po nowemu wpisuje się w krajobraz biznesowy. Obecnie wiele firm w Polsce włącza zrównoważony rozwój w swój cykl biznesowy nie na zasadzie „nice-to-have”, lecz jako „must-have” w planowaniu i realizacji działań. Wyniki badania pokazują, że tylko 35% badanych firm podjęło nowe inicjatywy na rzecz zrównoważonego rozwoju w ciągu ostatniego pół roku. Misją Autodesk jest wsparcie firm i ułatwienie działań związanych ze zrównoważonym rozwojem – dlatego cieszę się, że dzięki naszemu badaniu widzimy dokładnie w jakim miejscu znajdują się polskie firmy i jak możemy im pomóc. – mówi Grażyna Kołodziejek, Country Marketing Manager, Autodesk.

 

Zrównoważony rozwój

 

Oczekiwania klientów motorem napędowym zrównoważonego rozwoju

W zakresie zrównoważonego rozwoju, firmy najwięcej inwestują w ograniczanie zużycia energii i materiałów (84,5%). Co więcej, 47,4% firm uważa, że w ciągu najbliższych dwóch lat inwestycje w tym zakresie wzrosną. Kolejno zgodność z przepisami prawa (67,7%) oraz technologia i oprogramowanie (60,4 %) to pozostałe sektory, w które firmy inwestują najwięcej. Dla 68,5% firm, z punktu widzenia realizacji strategicznych celów z zakresu zrównoważonego rozwoju, największe znaczenie ma wdrażanie innowacji niskoemisyjnych.

 

Tym, co motywuje firmy do zaangażowania się w zrównoważony rozwój, są oczekiwania klientów oraz partnerów biznesowych, a także presja wywierana przez regulacje i siły rynkowe.

 

 

Technologia w zrównoważonym rozwoju

Rola technologii w zakresie wspierania zrównoważonego rozwoju jest kluczowa – szczególnie na etapie projektowania oraz produkcji. Mimo, że uczestnicy rynku mają świadomość znaczenia technologii dla powodzenia inicjatyw zrównoważonego rozwoju, przyznają, że ich obecne wykorzystanie w badanych branżach jest stosunkowo niewielkie.

 

Zaangażowanie w działania związane ze zrównoważonym rozwojem będą przynosić korzyści, ale wymierne efekty pojawią się dopiero w dłuższej perspektywie. W wielu przypadkach przekłada się to teraz na „opieszałość” w podejmowaniu zrównoważonych inicjatyw. 42% ankietowanych oczekuje od firm technologicznych uproszczenia procesu rejestrowania oraz sprawozdania w zakresie zrównoważonych podejść.

 

Polecamy również:

Recykling stali wykorzystywanej w budownictwie

Rynek fotowoltaiki w Polsce 2021. RAPORT

Termomodernizacja po polsku. Raport o niskoemisyjnych inwestycjach w sektorze budynków

 

Polska na tle innych krajów europejskich

W 2020 r. na zlecenie Autodesk przeprowadzono analogiczne badanie dotyczące zrównoważonego rozwoju na rynkach brytyjskim, irlandzkim, w krajach nordyckich oraz krajach Beneluksu (WBINB) pt. Digital Sustainability. The Path to Net Zero for Design & Manufacturing and Architecture, Engineering, & Construction (AEC) Industries. Przy porównaniu wyników badania można zaobserwować, że firmy w Polsce charakteryzują się mniejszą znajomością dyrektyw unijnych w zakresie zrównoważonego rozwoju, w większości są na etapie zapoznawania się z nimi oraz czekają na regulacje krajowe.

 

Szczegółowe informacje i pełna wersja raportu dostępna jest pod adresem: autodesk.pl/sustainability

 

Metodologia badania

Raport powstał na podstawie wyników badania ilościowego wśród N=200 firm. Badanie zostało zrealizowane techniką CATI (wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo), na przełomie maja i czerwca 2021 r. wśród managerów, kierowników wyższego stopnia, dyrektorów i osób decyzyjnych. W badaniu zastosowano celowy dobór próby. N=100 firmy przemysłowe (D&M), N=50 firmy budowlane (Construction), N=50 biura architektoniczne (A&C). Dodatkowo badanie zostało uzupełnione 11 wywiadami pogłębionymi z przedstawicielami wyżej wymienionych branż.

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in