Farma fotowoltaiczna Przykona – nowa instalacja EDP Renewables

18.04.2023

Farma fotowoltaiczna Przykona o mocy 200 MW powstaje na terenach poeksploatacyjnych w polskim zagłębiu fotowoltaicznym.

 

Farma fotowoltaiczna Przykona

 

Farma fotowoltaiczna Przykona, należąca do firmy EDP Renewables, jest kolejną wielkoskalową inwestycją OZE realizowaną przez Grupę Electrum z Białegostoku. Nowa farma solarna o mocy przyłączeniowej 200 MW powstanie na 245 ha terenów poeksploatacyjnych w gminie Przykona w województwie wielkopolskim.

Grupa Electrum i EDP Renewables, jeden z największych producentów energii odnawialnej na świecie, współpracują ze sobą już od 2015 r., a farma fotowoltaiczna Przykona jest jednym z ich głównych wspólnych projektów. Miejsce tej inwestycji nie jest przypadkowe. Tereny po kopalni węgla brunatnego „Adamów”, na których oprócz tej farmy powstają dwa inne projekty solarne, uchodzą za przyszłe polskie zagłębie farm fotowoltaicznych.

Electrum odpowiadać będzie za opracowanie pełnej dokumentacji projektowej, budowę i instalację ponad 307 675 paneli fotowoltaicznych, 712 inwerterów i 27 stacji transformatorowych. Łączna długość linii kablowych użytych w inwestycji to ponad 1000 km (w tym linie DC – 620 km, NN – 430 km i SN – ok. 79 km). Farma PV w Przykonie będzie wykorzystywać falowniki fotowoltaiczne Sungrow umożliwiające konwersję energii na dowolną skalę.

Farma fotowoltaiczna Przykona ma być zrealizowana jest w rekordowo krótkim czasie niecałego roku. Zakończenie prac inżynierskich planowane jest na jesień 2023 r.

 

Farma fotowoltaiczna Przykona

 

Grupa Electrum jest również zaangażowana w realizację kilku wielkoskalowych farm fotowoltaicznych, w tym pierwszej w Polsce elektrowni hybrydowej typu słońce-wiatr – Kleczew Solar & Wind. Inwestycja realizowana dla Grupy Lewandpol o ogólnej mocy przyłączeniowej 205 MW powstaje w Kleczewie (woj. wielkopolskie). Zakończenie I etapu prac – budowy farmy solarnej – zaplanowane jest na II połowę 2023 r.

Dodatkowo projekt w Kleczewie wykorzystuje autorskie rozwiązanie opracowane przez spółkę Electrum Solutions – część Grupy Electrum odpowiadającą za automatykę, produkty i rozwiązania stosowane w jej projektach. Jest to regulator mocy czynnej i biernej Renedium 1.0 umożliwiający współpracę z kilkoma źródłami wytwórczymi (wiatrem, słońcem, wodą, biogazem, magazynami energii, energią jądrową i innymi).

 

Zdjęcia: Grupa Electrum

 

Przeczytaj też:

Farma wiatrowa Mierzyn w budowie

Farma wiatrowa Racibórz – nowa inwestycja Taurona

Farma wiatrowa w Warblewie

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in