600. sklep Lidl w Polsce

21.10.2016

600. sklep Lidla w Polsce został otwarty w Poznaniu. Obiekt jest stworzony według nowego konceptu, wyposażony w specjalne udogodnienia oraz nowoczesne rozwiązania ekologiczne.

W sklepie przy ul. Wilkońskich zastosowano zaawansowane rozwiązania przyjazne środowisku. Można do nich przede wszystkim zaliczyć gruntowe pompy ciepła wykorzystujące energię geotermalną do ogrzewania, jak również chłodzenia obiektu (chłodzenie pasywne). W celu równomiernego i komfortowego ogrzania oraz schłodzenia sklepu zastosowano instalację umieszczoną pod posadzką. To nowatorskie rozwiązanie uzupełnione jest o zintegrowany system odzysku ciepła z lad chłodniczych oraz system wentylacji z rekuperacją. Innym przykładem rozwiązań ekologicznych jest instalacja fotowoltaiczna. Zastosowanie tych rozwiązań pozwala na znaczną redukcję emisji CO2.

 

 

W całym budynku zamontowane zostało oświetlenie wyłącznie typu LED, optymalizujące wykorzystanie energii o 50% w porównaniu z oświetleniem tradycyjnym. Zoptymalizowano także wykorzystanie światła dziennego do oświetlenia wnętrza obiektu – w tym celu służy rozbudowana, szklana fasada budynku. Ponadto zebrane z obiektu wody deszczowe są odzyskiwane i wykorzystane dla celów gospodarczych i bytowych (podlewanie terenów zielonych oraz spłukiwanie wszystkich toalet).

Dzięki powyższym rozwiązaniom obiekt otrzymał certyfikat BREEAM NEW CONSTRUCTION 2016, definiujący standard najlepszych praktyk w zakresie zrównoważonego projektowania, budowania i użytkowania budynków. Sklep Lidl przy ul. Wilkońskich w Poznaniu otrzymał ten konkretny certyfikat jako pierwszy obiekt na terenie Polski.

Powierzchnia sprzedaży nowego sklepu wynosi ponad 1400 m2. Dla zmotoryzowanych przygotowano 120 miejsc parkingowych oraz dwie stacje do ładowania samochodów elektrycznych, natomiast dla rowerzystów – specjalne stojaki na rowery.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in