Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Koleje przyszłości

17.09.2008

15 września br. w Łodzi odbyła się konferencja rozpoczynająca konsultacje społeczne „Programu budowy i uruchomienia przewozów Kolejami Dużych Prędkości w Polsce”.

Jeszcze w tej kadencji Sejmu, tak jak zapowiedział Premier RP Donald Tusk, opracujemy studium wykonalności dla kolei dużych prędkości – poinformował Minister Infrastruktury Cezary Grabarczyk podczas konferencji.
Koleje Dużych Prędkości to projekt skierowany ku przyszłości. Jeśli nie chcemy się spóźnić z rozwojem cywilizacyjnym, musimy opracować podobny projekt, jaki z sukcesem został wdrożony w państwach europejskich posiadających rozwiniętą sieć kolei dużych prędkości – stwierdził Minister C. Grabarczyk.
Przygotowany przez Ministerstwo Infrastruktury ”Program …” przewiduje, że prace przy budowie Kolei Dużych Prędkości (KDP) zakończą się w 2020 roku. Do 2014 roku będą trwały prace projektowe. Budowa linii na trasie z Warszawy przez Łódź do Wrocławia i Poznania będzie trwała cztery lata. W latach 2018-2020 odbędą się jazdy testowe.
Inwestycja kosztowała będzie 22 mld zł. Kolejne 3,5 mln zł zostaną przeznaczone na zakup taboru. Minister C. Grabarczyk podkreślił również rolę Łodzi jako ważnego węzła komunikacyjnego w realizacji projektu budowy KDP. Powstanie tam nowoczesny dworzec i tunel biegnący pod centrum miasta. Prace budowlane powinny się rozpocząć na przełomie 2009 i 2010 roku. Węzeł komunikacyjny i dworzec powinny powstać do 2012 r. Całość inwestycji, z zabudową terenu na powierzchni powinna zostać zakończona w ciągu kilku następnych lat.
„Program budowy i uruchomienia przewozów Kolejami Dużych Prędkości w Polsce” zostanie zatwierdzony w drodze uchwały przez Radę Ministrów. Z jego treścią można zapoznać się na stronie internetowej Ministerstwa Infrastruktury http://www.mi.gov.pl/2-48240d5d22fc1-1788236-p_1.htm

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube