AQUAEDUCTUS 2008

01.02.2008

I Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna pod hasłem przewodnim „Wodociągi i kanalizacja − teoria i praktyka u progu XXI wieku” .

Organizatorami konferencji w dniach 31 stycznia – 1 lutego br. w Warszawie były: Oddział Warszawski Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych reprezentowany przez Prezesa Jana Bylickiego, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie S.A. reprezentowane przez Prezesa Artura Rypinę,  Politechnika Warszawska − Wydział Inżynierii Środowiska, Zakład Zaopatrzenia w Wodę i Odprowadzania Ścieków reprezentowany przez pana prof. ndz dr hab. Mariana Kwietniewskiego i miesięcznik „INSTAL” z redaktorem naczelnym Januszem Wróblewskim. Patronat medialny nad konferencją pełnił „Inżynier Budownictwa”.
Nazwę dla tej cyklicznej konferencji zaproponował prezes  PZITS O/W Jan Bylicki i szybko znalazła ona uznanie pozostałych organizatorów. A nazwę tę stanowi łacińskie słowo wodociąg.

Frekwencja na I Konferencji przekroczyła najśmielsze oczekiwania organizatorów. Początkowe założenia, iż liczba uczestników powinna być na poziomie ok.150 osób, szybko musiały być zweryfikowane. Gdy liczba zgłoszeń osiągnęła 250 osób − organizatorzy zmuszeni byli zamknąć ich przyjmowanie.
W konferencji uczestniczyło wielu honorowych gości, wśród których byli:
Radca Minister Jievaltas Arunas reprezentujący ambasadę Litwy, posłanka na Sejm RP Jolanta Hibner, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury pan Olgierd Dziekoński, Prezes FSNT NOT dr inż. Wojciech Ratyński, Prezes Zarządu Głównego PZITS  prof. dr hab. inż. Andrzej Królikowski a także dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska pan prof. dr hab. inż. Zbigniew Kledyński.
Obecna była również Rada Nadzorcza MPWIK w m.st. Warszawie S.A., jego Zarząd i Dyrekcja a także Zarządy firm wodociągowo-kanalizacyjnych z innych miast. Dopisali wystawcy i sponsorzy.
Komitetem naukowym kierował pan prof. ndz. dr hab. inż. Marian Kwietniewski, który zaprosił do udziału w Konferencji najważniejsze osoby nauki zajmujące się dziedziną zaopatrzenia w wodę i kanalizacją. Zaprezentowane w referatach zagadnienia, badania, rozwiązania i problematyka – to, jak śmiało można powiedzieć, najwyższy poziom światowy.
Główny cel konferencji – prezentacja osiągnięć naukowych i technicznych w zakresie najnowszych rozwiązań stosowanych, nie tylko w Polsce, w dziedzinie zaopatrzenia w wodę i odprowadzenia ścieków został niewątpliwie osiągnięty. Wygłoszono ponad 22 referaty, poczynając od zagadnień teoretycznych a na praktyce eksploatacyjnej kończąc. Konferencja stała się więc doskonałym forum wymiany doświadczeń pomiędzy pracownikami naukowymi i pracownikami eksploatacji oraz wykonawcami.
W referatach wygłoszonych przez pracowników MPWIK w m.st. Warszawie S.A. zaprezentowano wieloletnie doświadczenia, wdrożenia i efekty badań tej firmy, niewątpliwie największej w Polsce w tej branży. A prezentacja dokonań firmy wykonana przez Prezesa Zarządu pana Artura Rypinę uzmysłowiła jak wielka to firma, jak ważne są bieżące zagadnienia zaopatrzenia stolicy w wodę i jak istotne problemy do rozwiązania.
Bardzo interesująca była także prezentacja firmy i doświadczeń litewskich wodociągów (Vilniaus Vandenys) dokonana przez Generala Managera Broniusa Mežutiavičiusa.
Z okazji konferencji ustanowiono nagrodę Aquaeductus, która na każdej konferencji będzie wręczana autorowi najlepszego referatu dotyczącego zagadnień techniczno-eksplatacyjnych. Jej fundatorem jest prezes firmy Seen Technologie − pan Rafał Lipiński a wybierać laureata będzie Kapituła z Prezesem Arturem Rypiną na czele. Pierwszym laureatem nagrody Aquaeductus został młody naukowiec z Instytutu Przyrodniczego we Wrocławiu pan dr inż. Paweł Licznar. Uznanie Kapituły zyskał przedstawiony przez niego referat pt. „Współczesne techniki gromadzenia danych opadowych dla modeli hydrodynamicznych sieci kanalizacyjnych” .
Oprócz tej nagrody Prezes Oddziału Warszawskiego PZITS pan Jan Bylicki wręczył dwa wyróżnienia przyznane przez PZITS za kolejne dwa doskonałe referaty. Wyróżnionymi zostali: dr  inż. Marcin Leśniewski za referat pt. ”Wdrażanie modelu hydrodynamicznego sieci kanalizacyjnej ogólnospławnej Warszawy” oraz zespół składający się z mgr inż. Renaty Kulągowskiej, mgr inż. Elzbiety Skoneckiej, mgr inż. Małgorzaty Żmigrodzkiej oraz inż. Stanisława Zdanowicza za referat pt. „Filtry powolne jako dobro ponadczasowe-wykorzystanie pierwotnego układu technologicznego w Zakładzie Wodociągu Centralnego w Warszawie”.
Na zakończenie należy wspomnieć o osobach, których to pomysłem była ta konferencja i bez których nie byłby możliwy jej sukces organizacyjny – a są nimi: Prezes Jan Bylicki (PZITS O/W), Dyrektor Bogdan Nowak (MPWIK), pani Bogumiła Skalska (MPWIK) i pani Grażyna Lechman (PZITS O/W).
I już dzisiaj organizatorzy zapraszają na kolejne spotkanie – do zobaczenia za dwa lata na konferencji AQUAEDUCTUS 2010.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in