Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Zielone dachy intensywne w systemie Nophadrain

13.07.2017

Rynek zielonych dachów rozwija się w Polsce bardzo szybko, oferując rozwiązania coraz bardziej naturalne, przyjazne środowisku oraz użytkownikowi. Jednym z nich jest wykorzystanie na dachach intensywnych ziemi urodzajnej w miejsce sztucznego substratu. Możliwości takie oferuje firma Nophadrain.

Do tej pory do konstrukcji dachów intensywnych wykorzystywany był sztuczny substrat, czyli specjalna mieszanka ogrodnicza składająca się z ziemi z humusem oraz rozdrobnionym materiałem mineralnym. Ostatnimi czasy duże uznanie wśród polskich inwestorów zdobywa jednak rozwiązanie szeroko stosowane na zachodzie Europy, polegające na zastępowaniu kosztownego substratu tzw. ziemią urodzajną, czyli górną, próchniczą częścią naturalnego podłoża, pozyskaną z placu budowy przed jej rozpoczęciem lub dostarczaną z najbliższej okolicy. Rozwiązanie to do tej pory nie było w Polsce stosowane ze względu na zawartość w ziemi urodzajnej części spławianych, które migrując wraz z wodą opadową do warstwy filtracyjnej zatykały ją, utrudniając odpływ wód opadowych do drenażu. Przez lata wątpliwości dotyczyły także potencjalnych możliwości zbrylania naturalnego humusu oraz jego niskiej porowatości.

 

 

– Zastosowanie ziemi urodzajnej na dachach intensywnych jest jak najbardziej możliwe. Należy jednak wykorzystywać do tego celu specjalnie przygotowane systemy i technologie, takie jak na przykład system Nophadrain wyposażony w Panel retencyjno-filtrujący Nophadrain ND WSM-50, który, działając jak filtr, zapobiega zatykaniu systemu drenażowego. Dodatkowo konstrukcja gromadzi 40l/m² wody, która przenikając w głąb gleby, zapewnia odpowiedni poziom jej nawilżenia, a tym samym doskonałe warunki do wzrostu roślin. Warto także pamiętać, że sama gleba powinna charakteryzować się określonymi parametrami i mieć odpowiedni skład granulometryczny, być zasobna w składniki odżywcze, przepuszczalna oraz mieć odpowiednie pH – wyjaśnia Agnieszka Łempińska z firmy Nophadrain.

Nowoczesna technologia i innowacyjne rozwiązania, które w Polsce dopiero raczkują, pozwalają na bezpieczne i efektywne stosowanie ziemi urodzajnej na dachach intensywnych, co potwierdziły liczne badania ośrodków takich, jak choćby tBU – Institut für textile Bau – Und Umwelttechnik GmbH w Steinfurt. Takie rozwiązanie dopuszczane jest również przez „Wytyczne do projektowania, wykonywania i pielęgnacji dachów zielonych” wydane przez Stowarzyszenie Wykonawców Dachów Płaskich i Fasad DAFA. Wykorzystanie ziemi urodzajnej niesie ze sobą wiele korzyści, pogłębiając samą ideę zielonych dachów i sprawiając, że staje się ona jeszcze bardziej wartościowa oraz perspektywiczna. Przede wszystkim naturalna gleba ma własną mikroflorę, która wspomaga naturalną adaptację roślin oraz zapewnia ich szybszy wzrost. Co więcej, nasiona, znajdujące się w glebie wydadzą florę zgodną z otoczeniem, dokładnie wpisując się w jego charakter. Warto też zwrócić uwagę na aspekt ekologiczny takiego rozwiązania. Dostarczanie materiału z najbliższej okolicy redukuje ilość tzw. szarej energii, wykorzystywanej w celu produkcji i transportu surowca, a także zmniejsza koszty wykonania instalacji.

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube