Posadzki żywiczne

05.11.2008

Stale rosną oczekiwania wobec jakości posadzek przemysłowych. Wzrasta zapotrzebowanie na posadzki precyzyjnie dopasowane do konkretnych warunków i wymagań w budownictwie: przemysłowym, użyteczności publicznej, mieszkaniowym.

Wymusza to stosowanie systemowych rozwiązań opartych na coraz lepszych, trwalszych, nowocześniejszych materiałach.

Jedną z propozycji dla posadzek przemysłowych w ofercie firmy maxit jest linia posadzek żywicznych marki DEITERMANN. Reprezentowana jest ona przez systemy HARZ oparte na żywicach epoksydowych oraz poliuretanowych. Rozwiązania te mogą być stosowane do:

– impregnacji i wzmacniania podłoża (HARZ EP 19, HARZ EP 16),
– gruntowania podłoża (HARZ EP 10, HARZ EP 14),
– wykonywania posadzek typu powłokowego o grubości kompozycji żywicznej ~ 0,5–1 mm (HARZ EP 30 Top, HARZ EP UNI),
– wykonywania grubowarstwowych posadzek o grubości kompozycji żywicznej ~ 1–5 mm (HARZ EP 20, HARZ EP 22, HARZ Pu 26, HARZ Pu 27 Flex),
– wykonywania powłok chemoodpornych (HARZ EP TE, HARZ EP 39 HC),
– wykonywania posadzek strukturalnych (HARZ EP SDL),
– lakierowania (HARZ Pu 06 G, HARZ Pu 07 M),
– wykonywania dylatacji (HARZ Pu K2D),
– napraw uszkodzonych podłoży betonowych (HARZ FM 93),
– wykonywania faset (HARZ FM 93),
– a także jako warstwa samonośna przy zanieczyszczonych podłożach (HARZ FM 93).

Posadzki żywiczne DEITERMANN można wykonywać:

– na parkingach otwartych i zamkniętych, w garażach, warsztatach samochodowych, myjniach, laboratoriach itp.,
– w pomieszczeniach magazynowych narażonych na duże obciążenia mechaniczne,
– w centrach handlowych, domach towarowych, sklepach itp.,
– w przemyśle farmaceutycznym, przetwórstwa żywności, spożywczym, maszynowym itp.,
– w budynkach rolniczych,
– w obiektach sportowych, na stadionach itp.,
– jako antyelektrostatyczne – zarówno sztywne, jak i elastyczne.

Właściwości żywic systemów HARZ pozwalają na wykonywanie powłok ochronnych w oczyszczalniach ścieków, w osadnikach oraz na balkonach i tarasach nad pomieszczeniami nieogrzewanymi. Z powodzeniem mogą być także stosowane w budownictwie komunikacyjnym (HARZ Pu 2600, HARZ KVN) do realizacji ścieżek rowerowych, w tym na podłożach asfaltowych (fot. 2). Właściwości oraz parametry techniczne wspomnianych żywic zapewniają dobrą przyczepność warstw systemu do podłoża asfaltowego oraz bezpieczeństwo użytkowania. Nawet podczas opadów powierzchnia ścieżki rowerowej chroni przed poślizgiem.

Żywice epoksydowe są odporne na agresywne media, zarówno kwaśne, jak i alkaliczne, roztwory kwasów nieorganicznych i organicznych, roztwory soli nieorganicznych i wodorotlenków oraz na materiały pędne. Ponadto są odporne na ścieranie, uderzenia, zarysowania.

Żywice poliuretanowe systemów HARZ są odporne na obciążenia rozcieńczonymi kwasami i zasadami, materiałami pędnymi i smarami, olejami, tłuszczami oraz aromatycznymi węglowodorami i estrami. Odznaczają się elastycznością, przy relatywnie wysokich parametrach wytrzymałościowych. Są odporne na promieniowanie UV.

Posadzki epoksydowe stosuje się w budownictwie przemysłowym, ogólnym i obiektach użyteczności publicznej, w przypadku wysokich obciążeń mechanicznych i obecności agresywnych mediów.

Posadzki poliuretanowe stosuje się przede wszystkim tam, gdzie występuje konieczność zastosowania materiału elastycznego.

W przypadku remontów częstym problemem jest zaolejenie i/lub zawilgocenie podłoża oraz obecność zanieczyszczeń olejowych. Jeśli w momencie aplikacji podłoże jest zawilgocone powyżej 4% (pomiar metodą CM), należy dodatkowo wykonać gruntowanie żywicą epoksydową HARZ EP SG. Takie gruntowanie jest także wymagane w przypadku niebezpieczeństwa wystąpienia podsiąkania kapilarnego lub braku paroizolacji.

Specjalny skład żywicy HARZ EP SG pozwala na zastosowanie jej jako środka wstępnego gruntowania zaolejonych podłoży cementowych. Żywica cechuje się przyczepnością do podłoża > 2 MPa, odpornością na cykle zamarzania i odmarzania, wytrzymałością na ściskanie ok. 80 N/mm2, wytrzymałością na rozciąganie przy zginaniu ok. 30 N/mm2 oraz oporem dyfuzyjnym SD> 300 m.

Zróżnicowanie opisanych powyżej systemów pozwala na zaprojektowanie warstwy użytkowej z żywic systemów HARZ w sposób adekwatny do występujących obciążeń, bez narażania inwestora na niepotrzebne koszty.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in