Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Projekt NOVARKA w Czarnobylu ukończony

10.01.2017

29 października 2016 r. projekt NOVARKA, polegający na budowie największej ruchomej konstrukcji, jaka dotąd powstała na świecie, realizowany przez konsorcjum firm Vinci Construction Grands Projets oraz Bouygues Travaux Publics, został oficjalnie zakończony.

Wzniesiona w Czarnobylu arka ma za zadanie zabezpieczać pozostałości po wybuchu reaktora nr 4 przez najbliższe sto lat oraz rozbiórkę starego rozpadającego się sarkofagu wybudowanego bezpośrednio po katastrofie. Nowa konstrukcja liczy 257 m szerokości, 162 m długości i 108 m wysokości. W jego budowie brało udział kilkaset firm z przeszło 30 krajów, z czego jedynie dwie firmy z Polski. Firma Mostostal Kraków SA od 2012 r., kiedy to rozpoczęły się prace konstrukcyjne przy budowie łuku NOVARKA, należy do grona pięciu największych dostawców elementów składowych nowej, bezpiecznej powłoki. W Wytwórni Konstrukcji Stalowych Mostostalu Kraków SA wyprodukowano przeszło 6000 t konstrukcji stalowych. Wytworzone elementy dotyczyły m.in. konstrukcji stalowych dachu, sufitu, ścian wschodniej i zachodniej, kanałów systemu HVAC wraz z konstrukcją wsporczą.

 

 

Dostarczone konstrukcje stalowe w połączeniu z konstrukcją nośną oraz lekką obudową stworzyły funkcjonalną, szczelną powłokę ochronną, zapewniając spełnienie walorów użytkowych łuku. Wyprodukowane elementy w ilości kilkunastu tysięcy sztuk, z uwagi na przewidziany okres eksploatacji obiektu oraz bardzo trudne warunki montażu, zaledwie nieco ponad 300 m od reaktora nr 4, zostały zabezpieczone przez cynkowanie ogniowe oraz zaprojektowane jako konstrukcje skręcane na placu budowy przy pomocy śrub montażowych.

 

 

Łączna wartość nowej powłoki ochronnej to ponad 1,5 mld euro. Konstrukcja powstała dzięki datkom ponad 40 państw. Wśród darczyńców była także Polska, która w 2011 r. przekazała na Fundusz Czarnobylski 1,5 mln euro. Finansowaniem projektu budowy zarządzał Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju.

 

Źródło: Mostostal Kraków SA

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube