Zmiany w warunkach technicznych – dokonane, oczekiwane, postulowane

23.01.2018

W Warszawie 9 stycznia br. odbył się III Konwent Stowarzyszenia Nowoczesne Budynki (SNB).

Dominującym podczas obrad tematem były najnowsze – obowiązujące od 1 tycznia 2018 r. – zmiany wymagań warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (WT)1), w tym niektórych zasad sytuowania budynku (m.in. odległości od granicy działki), szerokości i sytuowania stanowisk postojowych w garażach, minimalnej powierzchni mieszkań.

W konwencie udział wzięli eksperci z różnych sektorów branży budowlanej, przedstawiciele firm, administracji budowlanej, środowiska akademickiego. Otwarcia obrad dokonał Jerzy Klimm, wiceprezes zarządu SNB. Następnie głos zabrał Roman Sobczak, dyrektor departamentu w Ministerstwie Infrastruktury. Stwierdził, że w trakcie konsultacji wprowadzonych zmian do warunków technicznych do MIiB wpłynęło wiele wniosków, niekiedy sprzecznych, i że nadal też trwają prace nad Kodeksem urbanistyczno-budowlanym. W tej sytuacji już teraz można myśleć o spodziewanych kolejnych nowelizacjach warunków technicznych. Marek Poddany , wiceprezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich, przedstawił stanowisko deweloperów, zgodnie z którym „wiele rzeczy udało się poprawić”, ale pozostały sprawy nierozwiązane, np. kwestia definicji zabudowy śródmiejskiej albo miejsc zależnych w garażach wielostanowiskowych. Punkt widzenia zarządców nieruchomości na nowelizację WT omówił Sławomir Kawecki z Krajowej Izby Gospodarki Nieruchomościami. Apelował on m.in. o projektowanie budynków o lepszej akustyce, z tańszymi i bardziej efektywnymi systemami podgrzewania wody, z pomieszczeniami na rowery i wózki.

 

 

Potem obrady odbywały się w ramach trzech równoległych paneli eksperckich poświęconych różnym problemom w kontekście zmian w WT. Pierwszy panel dotyczył m.in. rozwiązań energooszczędnych w budynkach, projektowania miejsc postojowych i garaży oraz zagospodarowania wód opadowych. Drugi dedykowano ochronie odgromowej i przepięciowej, a trzeci – bezpieczeństwu konstrukcji murowych i przeszkleń.

W ostatniej część konwentu zaplanowano sesję plenarną na temat poprawy efektywności energetycznej.

 

Krystyna Wiśniewska

 

1) Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 14 listopada 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z 2017 r. poz. 2285).

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in