Zbiornik przeciwpowodziowy Roztoki w Kotlinie Kłodzkiej

04.11.2021

Zbiornik przeciwpowodziowy Roztoki to jeden z 4 zbiorników budowanych na Ziemi Kłodzkiej dla zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców regionu.

 

Zbiornik przeciwpowodziowy

 

Zbiornik przeciwpowodziowy Roztoki zlokalizowany na potoku Goworówka, stanowiącym dopływ Nysy Kłodzkiej, został oddany do użytku w październiku 2021 r. Jego pojemność wynosi 2,7 mln m³, a powierzchnia zalewu przy maksymalnym piętrzeniu osiąga 48 ha. Zapora zbiornika ma długość 756 m. Razem z pozostałymi trzema polderami: w Boboszowie, Szalejowie, Krosnowicach, ma utworzyć kaskadę służącą systemowemu zarządzania przepływem wód wezbraniowych. Łączna pojemność retencyjna tych polderów ma wynieść ponad 16 mln m³. Obiekty mają być gotowe do końca 2023 r.

 

Zbiornik przeciwpowodziowy

 

Zbiornik przeciwpowodziowy Roztoki został wybudowany zgodnie z wszelkimi wymogami środowiskowymi. Ponad 85% jego czaszy jest pozostawiona w stanie naturalnym. Konstrukcja obiektu umożliwia migrację ryb i wykonano granitowe komory dla nietoperzy. Kompensacje przyrodnicze obejmowały nasadzenie ponad 21 000 drzew liściastych i iglastych, prawie 20 000 krzewów oraz odnowę siedlisk łęgowych i łąkowych.

Koszt budowy polderu Roztoki w ramach Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły to 235 mln zł. Inwestycja była realizowana od 2018 r.

 

Zbiornik przeciwpowodziowy

 

Kolejnym etapem projektu obejmującego ochronę przeciwpowodziową Ziemi Kłodzkiej jest program tzw. ochrony biernej. Polega on na modernizacji obecnej infrastruktury przeciwpowodziowej w 9 miejscowościach: Dusznikach-Zdrój, Szczytnie, Polanicy-Zdroju, Stroniu Śląskim, Lądku-Zdroju, Kłodzku, Bystrzycy Kłodzkiej, Długopolu-Zdroju oraz Międzylesiu. Obejmie on niektóre fragmenty rzek: Nysy Kłodzkiej, Bystrzycy Dusznickiej i Kamiennego Potoku, Białej Lądeckiej i Morawy. Projekt ma doprowadzić do usunięcia tzw. wąskich gardeł na Nysie Kłodzkiej i jej dopływach, w celu uzyskania bezpieczniejszego przejścia dla fali wezbraniowej. Prace mają się rozpocząć na wiosnę 2022 r.

Projekt Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły będzie realizowany przez Wody Polskie do końca 2023 r. Łączna jego wartość wynosi 5,5 mld zł. Jest finansowany z funduszy Banku Światowego i unijnych, przy udziale środków z budżetu państwa.

 

Źródło: wroclaw.wody.gov.pl

Zdjęcia: Jerzy Malicki/Wody Polskie

 

Przeczytaj też:

Racibórz Dolny – największy zbiornik przeciwpowodziowy w Polsce

W wyrobisku kopalnianym powstanie zbiornik retencyjny Kotlarnia

Modernizacja wałów przeciwpowodziowych w Krakowie

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in