Zakończono nasuw mostu w ramach budowy ekspresówki S5

02.12.2016

Na budowie drogi ekspresowej S5 na odcinku Korzeńsko – Wrocław, realizowanej przez konsorcjum Budimex – STRABAG Infrastruktura Południe, zakończyła się skomplikowana operacja nasuwania elementów ustrojów nośnych jednego z najdłuższych mostów w ciągu tego odcinka drogi.
 

Most powstaje w Żmigrodzie nad rzeką Barycz. Jego długość to 748 m. Ustroje nośne obiektu firma STRABAG wykonała metodą nasuwania podłużnego, która polega na budowaniu segmentów począwszy od jednej ze skrajnych podpór mostu, ,,doklejaniu” ich do wykonanych już wcześniej segmentów i przepychaniu całej konstrukcji w kierunku przeciwległego przyczółka.
Każdy ustrój nośny składał się z 29 segmentów o długości od 17 do 28 m. W trakcie końcowego nasuwania ciężar konstrukcji wynosił prawie 25 000 ton. Przesuwanie obiektu odbyło się przy pomocy specjalnych urządzeń hydraulicznych oraz łożysk ślizgowych, które zredukowały potrzebną do przesunięcia konstrukcji siłę do 750 ton.

 

Do głównych zalet technologii nasuwania podłużnego należą korzyści ekonomiczne i czasowe. Zastosowane przez STRABAG rozwiązanie pozwoliło na sprawną realizację robót, uniknięcie ingerencji w wartościowy – z ekologicznego punktu widzenia – Park Krajobrazowy ,,Dolina Baryczy” i zminimalizowanie wpływu budowy na czynną magistralną linię kolejową E-59 na odcinku Wrocław – Poznań.
STRABAG zakończył nasuwanie podłużne na wschodniej i zachodniej nitce mostu. Prace konstrukcyjne na ustrojach nośnych trwały od stycznia bieżącego roku. Koszt budowy mostu wynosi 109,5 mln zł brutto.

 

Obiekt mostowy stanowią dwie równoległe estakady mające po trzy pasy ruchu o szerokości 3,5 m oraz pas awaryjny. Każda z estakad ma 13 przęseł o rozpiętościach od 48 do 80,3 m. Wysokość konstrukcyjna ustroju o przekroju skrzynkowym wynosi 3,61 m.
Trasa drogi ekspresowej S5 w obrębie mostu przebiega w łuku poziomym o promieniu 2620 m i łuku pionowym o promieniu 14500 m. Obiekt przekracza rzeki Barycz i Młynówkę oraz magistralną linię kolejową E-59 Wrocław – Poznań, krzyżując się z nią pod kątem ok. 17 stopni.

Konsorcjum firm Budimex S.A. i STRABAG Infrastruktura Południe Sp. z o.o. pod koniec lipca 2014 r. podpisało kontrakt na budowę 15-kilometrowego odcinka drogi S5 na trasie Korzeńsko – Wrocław. Wartość kontraktu wyniosła ponad 576 mln zł brutto. Oddanie drogi do użytku planowane jest do końca października 2017 r. Natomiast realizacja obiektu mostowego w ciągu drogi ekspresowej S5, która rozpoczęła się w maju ubiegłego roku, zakończona zostanie w sierpniu 2017 r.

 

KONTRAKT W LICZBACH:
– 15 km dwujezdniowej drogi ekspresowej po 2 pasy ruchu (docelowo po 3 pasy ruchu)
– 14 obiektów mostowych, w tym 11 obiektów w ciągu i 3 nad drogą ekspresową

 

Zdjęcia: STRABAG Sp. z o.o.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Warning: Use of undefined constant WEBSITE_URL - assumed 'WEBSITE_URL' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/themes/inzynierbudownictwa/footer.php on line 462
WEBSITE_URL/polityka-prywatnosci" target="_blank">Polityce Prywatności
.