Wzrost energii fotowoltaicznej w Wiedniu

22.07.2020

Energia fotowoltaiczna w Wiedniu zwiększyła się w pierwszej połowie 2020 roku o blisko 60%.

 

© Wien Energie/Ian Ehm

 

Energia fotowoltaiczna w Wiedniu, produkowana przez głównego dostawcę – Wien Energie, wzrosła do 13 800 MWh w porównaniu z tym samym okresem roku poprzedniego, czyli od stycznia do końca czerwca 2020 r. Jest to skok o blisko 60%. Obecnie energia słoneczna może pokryć zapotrzebowanie wszystkich gospodarstw domowych w centralnej wiedeńskiej dzielnicy Josefstadt.

Wien Energie wytwarzała więcej słonecznej energii niż kiedykolwiek wcześniej. Wzrost ten wynika głównie z ambitnego programu ofensywy solarnej Wien Energie. Od samego początku roku powstało lub jest w trakcie realizacji 27 nowych obiektów. Projekt jest częścią programu Wiedeń jako miasto neutralne pod względem emisji CO2.

– Nasz program ekspansji fotowoltaicznej przynosi owoce. Już teraz wytwarzamy tak dużo energii słonecznej wolnej od CO2, że moglibyśmy zaopatrywać w nią prawie wszystkie gospodarstwa domowe w Josefstadt. I to jest dopiero początek: energia słoneczna jest niezbędna do poprawy ochrony klimatu w mieście. W drugiej połowie roku mamy już zaplanowane kolejne projekty solarne o mocy ponad 10 MW – mówi Michael Strebl – dyrektor zarządzający Wien Energie.

 

© PID/Jobst

 

Wien Energie eksploatuje obecnie prawie 230 instalacji fotowoltaicznych, z czego 27 to elektrownie słoneczne będące własnością obywateli. Ponad 80% z nich zlokalizowanych jest na dachach, jednak, aby osiągnąć założone cele klimatyczne, konieczna jest także budowa systemów solarnych na otwartych przestrzeniach. W 2019 r. firma Wien Energie zrealizowała pierwszy w Austrii projekt fotowoltaiki rolniczej, a następny, który będzie wykorzystywał systemy fotowoltaiczne w rolnictwie, ma być zaprezentowany pod koniec lata bieżącego roku.

Do 2030 r. Wien Energie chce produkować energię solarną o mocy 600 MW. To wystarczy, aby zaopatrzyć w nią 250 000 gospodarstw domowych lub na przykład dwa miasta, takie jak Graz i Linz łącznie. W ciągu najbliższych 10 lat firma planuje zainwestować pół miliarda euro.

 

Źródło: Eurocomm-PR/centrumprasowe.pap.pl

 

Czytaj także:

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.