Wymiary podestu

16.02.2016

Odpowiada inż. Anna Sas-Micuń – Stowarzyszenie Nowoczesne Budynki.

Jesteśmy właścicielami samodzielnego wydzielo­nego lokalu mieszkalnego w domu jednorodzinnym naI piętrze. Wejście z klatki schodowej, która jest naszą własnością, do lokalu jest przedstawione na załączonym rysunku.

Prosimy uprzejmie o pomoc w interpretacji przepi­su rozporządzenia Ministra Infrastruktury w spra­wie warunków technicznych, jakim powinny od­powiadać budynki i ich usytuowanie, § 68 ust. 1 dotyczący granicznych wymiarów schodów stałych w budynkach. Dla budynków jednorodzinnych mini­malna szerokość użytkowa biegu wynosi 0,80 m, spocznika 0,08 m, co według nas jest spełnione, gdyż przepis ten nie określa minimalnej głębokości początku schodów przed drzwiami na piętrze.

W naszym przypadku podest ma wymiary: 82 cm szerokości i 36 cm głębokości. Drzwi wejściowe do mieszkania otwierają się do środka. W związ­ku z wykonaną ekspertyzą domu jednorodzinnego w celu legalizacji budynku (wybudowanego w la­tach 1964-67.) PiNB w Dąbrowie Górniczej uznał, że taka głębokość podestu, nazwanego przez nich spocznikiem, przed naszymi drzwiami jest zbyt mała i nie zapewnia bezpiecznego użytkowania, inspektor powołuje się także na ustawę – Prawo budowlane art. 5 ust. 1 pkt 1 lit. c. istniejące rozwiązanie uważamy za bezpieczne. W przypadku konieczności powiększenia głębokości podestu do wymiaru 0,8 m, co sugeruje PiNB, drzwi wejścio­we wejdą w środek mieszkania i znacznie utrudnią nam korzystanie z wąskiego już teraz przedpokoju. Trzeba będzie wyburzyć jedną ze ścian działowych. Dom wybudowany był jako jednorodzinny. Później zamieszkały dwie rodziny i trzeba było na piętrze wstawić drzwi po wyodrębnieniu oddzielnego lokalu mieszkalnego. Ponieważ przesunięcie drzwi spowo­duje wejście w ścianę, którą trzeba byłoby wybu­rzyć, PiNB zaproponował alternatywnie wstawienie drzwi wahadłowych na półpiętrze klatki schodowej w miejscu w połowie schodów pomiędzy piętrami. Takie drzwi są ciężkie i sprężynują.

Jaki może być dopuszczalny wymiar podestu przed drzwiami? Spotkaliśmy się z opinią, że powinno to być 50 cm.

 

Na potrzeby ustalenia zgodności zastosowanych roz­wiązań techniczno-budowlanych z przepisami istot­ne jest określenie, jakie przepisy były obowiązujące w okresie realizowanej przebudowy budynku. Przepis rozporządzenia Ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z 2015 r. poz. 1422), zawarty w § 68 ust. 1, w odniesieniu do budynków mieszkalnych jednorodzin­nych, w niezmienionym kształcie do dzisiaj, ma zasto­sowanie do przebudów realizowanych po 16 grudnia 2002 r.

Z kolei dla wskazanego okresu wznoszenia budynku (1964-1967) właściwe były przepisy zawarte w roz­porządzeniu Przewodniczącego Komitetu Budownic­twa, Urbanistyki i Architektury z dnia 21 lipca 1961 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny od­powiadać obiekty budowlane budownictwa powszech­nego (Dz.U. Nr 38, poz. 196). W świetle § 37 ust. 1 najmniejsza użytkowa szerokość spocznika musiała wynosić w domach jednorodzinnych 0,70 m. Rozpo­rządzenie weszło w życie 13 sierpnia 1961 r., a zo­stało uchylone 1 września 1966 r.

Obecnie w świetle ustaleń § 68 ust. 1 wymienionego na wstępie rozporządzenia minimalna szerokość użyt­kowa spocznika wynosi 0,80 m. Graniczne wymiary dotyczyły i dotyczą szerokości użytkowej spocznika schodów stałych w budynkach. W obu przypadkach przepis odnosi się do spocznika schodów bez ustale­nia, czy jest to spocznik międzypiętrowy czy też inny spocznik, tj. w poziomie kondygnacji. Warunki tech­niczne dla budynków w słowniczku nie zawierały i nie zawierają nadal definicji pojęcia „spocznik”.

W myśl ustaleń zawartych w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy – Prawo budowlane (Dz.U. z 2013 r. poz. 1409 z późn. zm.) obiekt budowlany jako całość oraz jego poszcze­gólne części wraz ze związanymi z nim urządzeniami budowlanymi należy, biorąc pod uwagę przewidywany okres użytkowania, projektować i budować w sposób określony w przepisach, w tym techniczno-budow­lanych, oraz zgodnie z zasadami wiedzy technicznej, zapewniając spełnienie podstawowych wymagań doty­czących obiektów budowlanych określonych w załącz­niku 1 do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 305/2011 z dnia 9 mar­ca 2011 r. ustanawiającego zharmo­nizowane warunki wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych i uchyla­jącego dyrektywę Rady 89/106/EWG (Dz.Urz. UE L88 z 4 kwietnia 2011 r., s. 5, z późn. zm.).

Zgodnie z wiedzą techniczną, do któ­rej odwołuje się art. 5 ust. 1 ww. ustawy, przez spocznik schodów w poziomie kondygnacji należy ro­zumieć płytę stanowiącą początek lub koniec biegu schodowego, nato­miast przez spocznik między dwiema kondygnacjami należy rozumieć pły­tę przedzielającą biegi schodowe (spocznik międzypiętrowy). Zada­niem spocznika jest umożliwienie wypoczynku osobie przemieszczają­cej się na wyższe kondygnacje oraz zapewnienie wygodnego dojścia do pomieszczeń/lokali mieszkalnych. W tym przypadku mamy dojście tylko do jednego mieszkania znajdującego się na I piętrze oraz płytę spocznika w poziomie kondygnacji, która nie spełnia wymiarów minimalnych okre­ślonych dla spoczników. Płyta ta sta­nowi koniec biegu schodowego.

W świetle powyższego stanowisko Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Dąbrowie Górniczej, dotyczące doprowadzenia wymiarów spocznika do zgodności z obowiązu­jącymi wymaganiami, należy uznać za właściwe i zasadne. Kwestią do dyskusji jest sposób rozwiązania problemu, tj. jakie rozwiązanie tech­niczne należałoby zastosować, aby zwiększyć wymiar rzeczywisty spocznika przed drzwiami na I piętrze. Skoro klatka schodowa jest własno­ścią właścicieli mieszkania na I pię­trze, może należałoby włączyć ją w całości do mieszkania, tak by wej­ście do klatki schodowej stanowiło wejście do mieszkania. Wówczas można by zrezygnować z drzwi wej­ściowych do mieszkania zainstalo­wanych na I piętrze.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in