Wrocław gotowy na unijne wsparcie

05.11.2009

Port Lotniczy Wrocław złożył wniosek o unijną dotację na rozbudowę. Pieniądze z Brukseli wyda na budowę nowego terminala i płyt lotniskowych.

Port Lotniczy Wrocław wystąpił o 128 mln 110 tys. zł dotacji, co stanowi około 40% kosztów kwalifikowanych. Dokumenty zgodnie z procedurą trafiły do Centrum Unijnych Projektów Transportowych. – Do końca roku planujemy podpisać umowę z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego. Resort wystąpi z kolei w naszym imieniu do Komisji Europejskiej z wnioskiem o finansowanie – mówi Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław. Lotnisko ma na koncie pionierskie działanie, gdyż wrocławski wniosek to pierwsza w Polsce aplikacja o unijne dofinansowanie tzw. „dużego projektu” rozbudowy i modernizacji lotniska ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Jego przygotowanie nadzorowali m.in. unijni eksperci z Inicjatywy JASPERS, którzy na bieżąco weryfikowali i opiniowali przyjęte w projekcie założenia. Dzięki temu procedura akceptacji w Komisji Europejskiej będzie skrócona do niezbędnego minimum.
Nowy terminal o powierzchni ok. 40 tys. mkw. powstanie w 2011 r. Za niespełna 300 milionów złotych obiekt zbuduje polsko-niemieckie konsorcjum Hochtief. Inwestycja pozwoli na zwiększenie przepustowości terminala z 1, 2 do 3, 2 mln – a docelowo nawet 7 mln pasażerów rocznie.
Zarząd Portu Lotniczego Wrocław przygotowuje także wniosek o unijne dofinansowanie drugiej inwestycji, tzn. rozbudowy dróg szybkiego zejścia i płaszczyzn kołowania. Ten projekt znajduje się na liście rezerwowej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, a wielkość dofinansowania zamyka się w kwocie 18 mln zł.
Ponadto zgodnie z przyjętym przez akcjonariuszy planem, do końca roku Port Lotniczy Wrocław ma zostać dokapitalizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, który przekaże spółce 20 milionów złotych. Samorząd województwa ma teraz 27,16% akcji spółki. Największym akcjonariuszem jest Miasto Wrocław, z 47,82% udziałów.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.