W ramach programu…

11.09.2008

…„Moje Boisko – Orlik 2012” powstaje obiekt  sportowy  w Człuchowie k. Chojnic budowany przez Przedsiębiorstwo Drogowo-Budowlane Sp.J. HARAT z Miastka.

To dla nas wielkie wyzwanie uczestniczyć w takim przedsięwzięciu z kilkoma innymi firmami. My wykonujemy roboty ziemne, drogowe oraz układamy warstwy podbudowy z kruszywa pod płytę boiska. Wykonanie tych robót z dużą precyzją oznaczało konieczność użycia nowo¬czesnych narzędzi” – mówi Krzysztof Harat, współwłaściciel firmy. Żeby spełnić wysokie wymagania dotyczące wysokiej jakości efektu końcowego prac, wyposażyliśmy jeden zespół budowlany w zaawansowany sprzęt pomiarowy Topcon” – dodaje.

Na budowę przy OSiR w Człuchowie trafił obrotowy niwelator laserowy Topcon RL-100 2S, który ma możliwość wyznaczania spadków w dwóch płaszczyznach (od -5% do +25%). Towarzyszy mu specjalna łata niwelacyjna z czujnikiem LS-80 i pilot do zdalnego sterowania. Dopełnieniem zestawu jest dodatkowy czujnik laserowy LS-B10, który montowany jest na koparko-ładowarce, tworząc podstawowy system wskaźnikowy ułatwiający sterowanie maszyną budowlaną.

Niwelator laserowy z łatą i sensorem upraszcza kontrolę poprawności wykonania prac budowlanych – nie trzeba przeliczać różnicy wysokości wynikającej ze spadków, co było dość uciążliwe przy niwelatorze optycznym. Jeden człowiek wystarczy, by w bardzo krótkim czasie precyzyjnie sprawdzić wypoziomowanie placu budowy boiska czy skontrolować głębokość wykopu dla studzienki kanalizacyjnej – opowiada współwłaściciel firmy. Jeszcze więcej korzyści uzyskujemy, gdy z laserem obrotowym współpracuje czujnik LS-B10 zamontowanym na koparko-ładowarce. Nieinwazyjna instalacja na magnes do ramienia łyżki lub do masztu na lemieszu ułatwia operatorowi kopanie na żądaną głębokość lub idealne poziomowanie terenu. Zapomnieliśmy już o pomiarze rzędnych i rozciąganiu żyłki między palikami, by wskazać operatorowi odpowiedni poziom docelowy”.

Ważne jest też, że ten najprostszy system wskaźnikowy wspomagający sterowanie pracą maszyny jest mobilny. Czujnik nie jest na stałe przypisany do jednej maszyny, może być montowany na różnych pojazdach.
Jednym z istotniejszych kryteriów w wyborze sprzętu pomiarowego była możliwość jego rozbudowy o bardziej zaawansowane podzespoły. Laser Topcon RL-100 2S i czujnik LS-B10 otwierają nam drogę do wyposażenia maszyn budowlanych w zautomatyzowane systemy sterowania – podkreśla Krzysztof Harat.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.