W Poznaniu powstanie największe w Polsce Centrum Senioralne

15.10.2019

Centrum Senioralne powstanie na terenie dawnego szpitala miejskiego. W kompleksie zaplanowano klinikę rehabilitacyjną, rezydencję zapewniającą całodobową opiekę, apartamenty ze wsparciem medycznym oraz  miejsce pobytu dziennego dla seniorów.

 

Centrum Senioralne zrealizuje ORPEA Polska, która w styczniu 2017 roku – pod wcześniejszą nazwą MEDI-system – za około 40 mln zł kupiła nieruchomość od Miasta Poznań. Teren po byłym szpitalu miejskim obejmuje 11 budynków u zbiegu ulic Szkolnej i Podgórnej.

 

Fot. UM Poznań

 

Cały obszar, na którym znajdzie się inwestycja, jest częścią zespołu urbanistyczno-architektonicznego Starego Miasta, wpisanego do rejestru zabytków. Najważniejszym elementem historycznym w kompleksie – oprócz pozostałości murów miejskich – jest skrzydło dawnego klasztoru sióstr Karmelitanek Bosych. Wszystkie działania w jego obszarze są poprzedzone badaniami oraz muszą uzyskać zgodę Miejskiego Konserwatora Zabytków. Budynek klasztorny pozostały po kasacie zakonu karmelitanek został zaadaptowany w 1854 roku. Po rozbiórce dawnego piętra nadbudowano trzy nowe kondygnacje, tworząc w ten sposób najstarsze skrzydło szpitalne, które dotrwało do naszych czasów. Na przełomie lat 70. i 80. XIX wieku na miejscu rozebranej partii kościoła i dawnych oficyn klasztornych zbudowano nowy gmach szpitala wzdłuż zachodniej pierzei ulicy Szkolnej. Dalszą budowę zaplanowano wzdłuż nowo wytyczonego przedłużenia ul. Szkolnej w kierunku południowym. Nieopodal poklasztornego skrzydła szpitala wzniesiono w latach 1892-94 szereg budynków zaplecza gospodarczego i sanitarnego. Część z nich zmodernizowano około 1904, kiedy powstały nowe budynki kotłowni i kuchni. Na potrzeby szpitala zaadaptowano także wzniesioną w 1861 willę Hipolita Cegielskiego oraz szereg kamienic wzdłuż ul. Podgórnej, pochodzących z dwóch ostatnich dekad XIX i pierwszej dekady XX wieku.

 

Sprawdź: Mieszkania bez barier

 

Źródło: UM Poznań

Centrum Senioralne w Poznaniu – szczegóły

W październiku 2019 r. uroczyście wbudowano kamień węgielny pod inwestycję. Powierzchnia Centrum Senioralnego będzie wynosiła około 21 000 m2. W całym kompleksie zaplanowano ok. 400 miejsc dla starszych mieszkańców miasta. Otwarcie planowane jest na przełomie 2021 i 2022.

 

Źródło: UM Poznań

 

Kompleks składać się będzie z kilku części: Rezydencji Na Szkolnej, dwóch budynków z apartamentami dla seniorów, Kliniki przy Starym Rynku oraz miejsca przeznaczonego na pobyt dzienny. Pomiędzy budynkami, na dziedzińcu, powstanie duży teren zielony – jego część będzie otwarta i dostępna dla wszystkich poznaniaków.

 

Źródło: UM Poznań

 

Rezydencja zapewni 166 miejsc dla starszych osób, które wymagają całodobowej opieki i wsparcia w codziennym funkcjonowaniu. Apartamenty dla seniorów będą prowadzone w formule assisted living – to mieszkania przystosowane do potrzeb seniorów z mniejszymi obciążeniami medycznymi, gdzie można mieszkać i żyć samodzielnie, mając jednocześnie fachową opiekę medyczną, techniczną oraz usługi dodatkowe dostosowane do indywidualnych potrzeb.

 

Polecamy: Bariery architektoniczne w przychodniach i szpitalach. Czy jest szansa lepszą dostępność?

 

Źródło: UM Poznań

 

Klinika rehabilitacyjna zostanie wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt. Będzie w niej działał profesjonalny basen rehabilitacyjny, w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz wieloosobowa kriokomora i tzw. “kuchenki terapeutyczne”, w których pacjenci pod okiem specjalistów będą uczyć się zasad zdrowego odżywiania. Powstaną też sale gimnastyczne ze sprzętem dostosowanym do poszczególnych rodzajów rehabilitacji, a także gabinety terapii zajęciowej, w których będą przywracane utracone w wyniku choroby umiejętności. W klinice będzie można skorzystać z rehabilitacji neurologicznej (wczesnej oraz wtórnej), rehabilitacji ogólnoustrojowej, kardiologicznej i ambulatoryjnej.

 

ORPEA planuje realizację kolejnych rezydencji i klinik. Trzy powstaną w Warszawie, jedna w podwarszawskim Piasecznie, druga rezydencja we Wrocławiu, dom opieki w Krakowie oraz kompleks o podobnej wielkości do poznańskiego w Gdańsku.

 

ORPEA

Urząd Miasta Poznania

 

Polecamy: Ustawa Dostępność Plus

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.