VIBE – biurowce z muzyczną wizytówką

10.11.2022

Kompleks biurowy VIBE w Warszawie jako pierwszy w Polsce otrzyma własną dźwiękową tożsamość, która stanie się nie tylko elementem komunikacji tego projektu, ale będzie także wybrzmiewać w jego wnętrzach.

 

VIBE

Wizualizację obiektu przygotowała firma The Digital Bunch

 

VIBE – tak nazywa się nowy projekt Ghelamco, którego budowa rozpoczęła się na warszawskiej Woli. Kompleks stanowić będą dwa niezależne budynki. Pierwszy z nich, 11-piętrowy budynek narożny u zbiegu ulic Towarowej i Kolejowej, zostanie oddany do użytku w I kwartale 2024 r. i będzie mieć 15 tys. m² powierzchni najmu. Drugi stanowić będzie wieża o wysokości 95 m, którego oddanie do użytku zaplanowano na koniec 2025 r.

Nazwa projektu – VIBE – to odwołanie do energicznego i wielkomiejskiego klimatu. Po raz pierwszy w Polsce budynek otrzyma własną, specjalnie dla niego skomponowaną audiosferę, która rozbrzmiewać będzie w jego wnętrzach i z którą powiązana będzie również z identyfikacją wizualną kompleksu oraz jego architekturą. Muzyka stanie się motywem przewodnim tego projektu, który będzie komunikowany właśnie poprzez dźwięk.

Do projektu zaproszeni zostali najlepsi specjaliści z branży kreatywnej i muzycznej, którzy wsparli w tym procesie zespół dewelopera.

– Identyfikacja VIBE to nie tylko soniczne logo dla nowej inwestycji Ghelamco. Naszą ambicją było zaprojektowanie wyjątkowej audiosfery budynku i całego zestawu doświadczeń akustyczno-wizualnych, które będą towarzyszyć odwiedzającym. Wykorzystaliśmy szereg mediów: od grafiki 3D po motion design, parametrykę i sound design, do tego by stworzyć immersyjną i elastyczną platformę, która w czasie rzeczywistym dostrajać się będzie do tempa i rytmu życia wewnątrz budynku – tłumaczy Krystian Berlak, art director w Super Super Studio.

Audiosfera w kompleksie VIBE skomponowana została przez znanego polskiego kompozytora, producenta i sound designera Wojciecha Urbańskiego. Projekt architektoniczny natomiast wykonała pracownia PIG Architekci.

 

VIBE

 

VIBE został zaprojektowany zgodnie ze strategią ESG Ghelamco. Kompleks certyfikowany będzie m.in. w systemach Well, BREEAM, SmartScore, WiredScore i Green Standard Building. W tych dwóch pierwszych celem dewelopera jest uzyskanie certyfikatów na najwyższych możliwych poziomach: Platinium oraz Outstanding.

Kompleks wyposażony zostanie w rozwiązania antypandemiczne, opracowane przez Ghelamco wspólnie z naukowcami z Politechniki Warszawskiej. Promienie UV zdezynfekują przestrzeń wind oraz systemy wentylacji. Wprowadzone zostaną też takie rozwiązania jak: automatyczne i bezdotykowe przywoływanie wind i otwieranie bramek, rezerwacje pomieszczeń biurowych i miejsc parkingowych czy wirtualna recepcja, obsługiwane z poziomu aplikacji mobilnej. Monitorowanie stanu budynków w czasie rzeczywistym w celu zapewnienia optymalnego środowiska pracy możliwe będzie dzięki zastosowaniu nowoczesnego systemu BEMS. Z kolei opracowany przez Ghelamco Signal OS zintegruje wszystkie systemy budynkowe w jeden analityczny, który w czasie rzeczywistym monitoruje, gromadzi i ocenia dane z całego budynku w celu usprawnienia jego funkcjonowania.

Dla rowerzystów i posiadaczy skuterów przewidziano oddzielny wjazd na parkingowe, a także ładowarki dla rowerów i hulajnóg elektrycznych oraz stacje naprawcze.

Na całość kompleksu składać się będzie również obszerny, ogólnodostępny skwer miejski z pasażem między budynkami i wolno stojącym pawilonem.

VIBE docelowo zasilany będzie w 100% czystą energią, dzięki czemu emisja CO2 w całym cyklu życia budynku zostanie obniżona o ponad 50%. Będzie to możliwe dzięki ogłoszonemu przez Ghelamco w maju 2022 r. programowi budowy farm fotowoltaicznych, które pozwolą deweloperowi osiągnąć do 2025 r. neutralność energetyczną.

 

Przeczytaj też:

Drucianka Campus – projekt mixed-use na warszawskiej Pradze

Alzare Office – kameralny biurowiec w Gdańsku

Stara Rzeźnia przejdzie rewitalizację

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in