Teatr KTO w Krakowie – rusza budowa

06.08.2019

Historyczna elewacja frontowa połączona z wielkimi nowoczesnymi przeszkleniami. Tak będzie wyglądał krakowski Teatr KTO. WIZUALIZACJE

Teatr KTO – lokalizacja   

W Krakowie przy ul. Jana Zamoyskiego 50 powstanie nowy teatr – KTO. Do realizacji oryginalnego obiektu posłużą zachowane do czasów współczesnych fragmenty XIX-wiecznego Przytułku Zgromadzenia Św. Wincentego á Paulo. W tym miejscu w latach 1956-2016 znajdował się kinoteatr Wrzos. A teraz powstanie nowy teatr wybudowany według projektu przygotowanego przez MTWW Architekci. Teatr KTO będzie powstawał zgodnie z zapisami w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego dla obszaru Stare Podgórze – Kalwaryjska. Inwestycja otrzymała dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

 

Generalny wykonawca Teatru KTO

Zwycięzcą przetargu na generalne wykonawstwo została stołeczna firma Moris Polska. W ramach kontraktu wartości 13,84 mln zł zrealizowana będzie budowa teatru o trzech kondygnacjach nadziemnych z częścią biurową, kotłownią, zapleczem technicznym sceny, pomieszczeniami technicznymi i sanitariatami. Wykonawca przygotuje układ drogowy z zachowaniem istniejącego wjazdu na działkę. Łączna powierzchnia zabudowy wyniesie 597 m2, a kubatura 5856 m3. Teatr KTO będzie miał powierzchnię użytkową 842 m2.

 

Zobacz też: Teatr Szekspirowski w Gdańsku – architektura i technologia XXI w.

 

Teatr KTO – projekt

Obiekt będzie składał się z zachowanej XIX-wiecznej elewacji frontowej z przeszklonym foyer, głównej zwartej bryły teatru na planie prostokąta, zachowanej tylnej historycznej absydy oraz z nadbudowy łączącej istniejący budynek gospodarczy z bryłą teatru.

 

 

Projekt budowlany zakłada zrewitalizowanie i przywrócenie historycznego wyglądu elewacji frontowej z XIX wieku. Będzie ona poddana ekspertyzie pod względem wytrzymałości. Odbędą się także badania stratygraficzne, które pozwolą dotrzeć do oryginalnych barw tynkarskich. Rewitalizacja ściany frontowej będzie polegała na jej oczyszczeniu z warstw powstałych podczas rozbudowy kinoteatru Wrzos w latach 70. ubiegłego wieku. W miejscach występowania spękań i uszkodzeń wykonawca wymieni zdegradowane elementy muru na dobrą cegłę z rozbiórki pozostałej części budynku. Następnie ściana zostanie otynkowana i pomalowana. Przez cały czas realizacji prac ziemnych i konstrukcyjnych ściana frontowa będzie pod specjalną kontrolą, tak, by nie została uszkodzona podczas wykopów i typowych na każdej budowie drgań. W dalszej części budowy będzie ona połączona z resztą konstrukcji przy pomocy belek stalowych spajających wszystkie elementy w całość. Wykonawca zpewni dodatkową analizę wytrzymałościową tego fragmentu historycznego. Z racji swojej funkcji i ciekawych nowatorskich rozwiązań architektonicznych będzie to specyficzna budowa. Niektóre elementy istniejącego obiektu zostaną zachowane jako pomost pomiędzy historią a teraźniejszością. Obiekt powstaje w ścisłej zabudowie dzielnicy Podgórze, co dla wykonawcy jest dodatkowym wyzwaniem – także pod względem logistyki.

 

 

Obiekt zaprojektowano jako energooszczędny. Współczynniki przenikania ciepła w warstwach przegród budowlanych przyjęto niższe niż normatywne.

 

Siedzibę Teatru KTO zaprojektowano uwzględniając potrzeby osób niepełnosprawnych. W budynku nie będzie żadnych barier architektonicznych. Winda dotrze na wszystkie kondygnacje teatru.

 

 

Zachowane zostaną drzewa, które rosną w pobliżu budowy. Stosunek powierzchni biologicznie czynnej do powierzchni działki wynosi 14 proc. i jest on zgodny z wyznaczonym w MPZP (5 proc.)

 

Teatr KTO stan surowy otwarty osiągnie w I kwartale 2020 roku. Prace nad elementami wykończeniowymi będą realizowane podczas cieplejszych miesięcy. Zakończenie budowy wraz z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie planowane jest na 31 grudnia 2020 roku.

 

Moris Polska

 

Czytaj też: Największe w Krakowie centrum biznesowe

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.